Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!
Jak naprawić popękane ściany – podpowiadamy
Pęknięcia, odpryski i rysy na ścianach to częsty problem. Warto pozbyć się ich przed malowaniem mieszkania, tak aby uzyskać gładką powłokę w wybranym kolorze. Zobacz, jak skutecznie wyrównać pęknięcia ścian za pomocą mas naprawczych.
Skąd biorą się rysy i pęknięcia na ścianie?
Niewielkie ubytki na powierzchni pomalowanej farbą to zjawisko, które nie jest niczym dziwnym. Uszkodzenia ścian w postaci pęknięć mogą pojawiać się na skutek zmian temperatury i wilgotności, osadzania się gruntu, a także tworzenia naprężeń wewnątrz betonu, cegieł czy pustaków. Zdarzają się często w nowych budynkach oraz w pobliżu miejsc, gdzie prowadzone są prace budowlane. Niezależnie od przyczyny sposób naprawy odprysków i głębokich rys na ścianie jest taki sam. Ubytki należy uzupełniać przed każdym malowaniem, tak aby móc aplikować wybraną emulsję na gładką powierzchnię.
Narzędzia potrzebne do naprawy pękniętej ściany
Pierwszym krokiem jest zgromadzenie materiałów i produktów, które posłużą Ci do reperacji. Na Twojej liście zakupów powinny się znaleźć:
-
Grunt polimerowy głęboko penetrujący ŚNIEŻKA Acryl-Putz® GP41 Grunt Polimerowy Głęboko Penetrujący – zwiększa przyczepność podłoża, wyrównuje jego chłonność i wiąże luźne kruszywa.
-
Masa naprawcza do uzupełnienia ubytków, na przykład:
-
ŚNIEŻKA Acryl-Putz® LT22 Light – szybkoschnąca masa naprawcza na bazie lekkich wypełniaczy. Polecana do szybkiego uzupełniania rys, odprysków, ubytków i pęknięć ścian oraz innych rodzajów podłoża.
-
ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FX23 Flex – masa naprawcza o polimerowej strukturze wzbogacona włóknem szklanym. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością do podłoża i elastycznością. Można ją stosować na pęknięcia o szerokości do 5 mm bez aplikacji taśm zbrojeniowych. Służy do wypełniania głębszych rys i ubytków.
-
-
Gładź szpachlowa wykończeniowa ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FS20 Finisz – służy do wygładzania powierzchni ścian metodą ręczną lub mechaniczną. Wyróżnia się doskonałą przyczepnością, a po wyschnięciu można ją bardzo łatwo szlifować.
-
Narzędzia: pędzel, szpachla, paca z uchwytem o szerokości 80 lub 105 mm, papier ścierny lub siatka na pacę.
Naprawa pęknięć krok po kroku – od uzupełniania ubytków do wygładzania ścian
Pracę nad naprawą pęknięć można podzielić na kilka etapów:
-
Zacznij od usunięcia luźnych fragmentów tynku i delikatnego poszerzenia szczeliny. Posłuż się szpachelką, wydrapując tynk pod kątem 45 stopni, tak aby uzyskać szparę o przekroju w kształcie V. Dokładnie odpyl powierzchnię ściany.
-
Zagruntuj podłoże za pomocą produktu ŚNIEŻKA Acryl-Putz® GP41 Grunt Polimerowy Głęboko Penetrujący, tak aby związać luźne cząstki i zwiększyć przyczepność mas naprawczych.
-
Wypełnij szczeliny masą naprawczą ŚNIEŻKA Acryl-Putz® LT22 Light – wciskaj preparat w pęknięcia szpachelką, szczelnie je wypełniając. Po szybkim wyschnięciu, tak przygotowane ściany wystarczy przeszlifować. Jeśli mamy do czynienia z rysami powstałymi na wskutek pracy naprężeń itp., przed wykonaniem powyższych kroków, powinniśmy skorzystać z dodatkowego rozwiązania. Tak powstałe ubytki należy uzupełnić masą z włóknem szklanym ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FX23 Flex, która działa bardzo skutecznie, lecz czas schnięcia jest dużo dłuższy - 1 mm utwardza się przez 24 godziny. Dopiero po pełnym wyschnięciu, można nanieść wspomnianą wcześniej masę naprawczą ŚNIEŻKA Acryl-Putz® LT22 Light lub przejść do kroku 5.
-
Przetrzyj wyschniętą masę za pomocą papieru ściernego o granulacji P120 i P150.
-
Jeśli musiałeś uzupełnić ubytki masą z włóknem szklanym ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FX23 Flex, nałóż na ścianę gładź szpachlową wykończeniową ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FS20 Finisz. Posłuż się metalową szpachelką, nanosząc cienką warstwę produktu. Gładź schnie zazwyczaj kilka godzin. Dla pewności możesz pozostawić ją na ścianie na noc i zabrać się do dalszej pracy kolejnego dnia.
-
Kiedy warstwa całkowicie wyschła, rozpocznij wygładzanie ścian za pomocą pacy oraz papieru ściernego. Zacznij od gradacji P120, a następnie przejdź do P150.
-
Ostatnim krokiem powinno być gruntowanie gładzi przed malowaniem – jednak, jeśli skorzystałeś ze specjalistycznej masy naprawczej ŚNIEŻKA Acryl-Putz® LT22 Light, ten krok będzie zbędny. Przygotowaną powierzchnię wystarczy sumiennie odpylić i... gotowe. Można malować!
Czy wiesz, że..
Aby ułatwić sobie pracę, niektórzy wybierają gładź bez szlifowania nakładaną metodą „mokro na mokro”. Kolejne warstwy preparatu aplikuje się, zanim wyschnie poprzednia. W przypadku naprawiania pęknięć lepiej sprawdza się jednak tradycyjna metoda nanoszenia gładzi.