text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Jak uzyskać efekt brokatu na ścianach?

Marzysz o lśniącej i efektownej ścianie z brokatem? Jest co najmniej kilka sposobów na osiągnięcie takiego efektu. Wybór zależy przede wszystkim od tego, czy połysk ma być subtelny i delikatny lub spektakularny i dominujący nad resztą wnętrza. Dowiedz się, jak malować brokatowe ściany.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak dopasować brokatowe wykończenie ścian do aranżacji,

  • które farby pomogą wykonać brokatowe ściany,

  • w jaki sposób malować farbami z brokatem.

Brokatowe ściany z klasą

Szyk, glamour i odrobina dekadencji – brokat na ścianie to śmiały akcent, który musisz przemyśleć, zanim otworzysz pierwszą puszkę mieniącej się farby. Brokat nie powinien być jedynym połyskującym elementem wnętrza, musi korespondować z dodatkami i wykończeniami, dzięki czemu będzie elementem nadającym mu ton lub współgrającym z aranżacją. Właśnie dlatego w pokoju powinna znaleźć się tylko jedna brokatowa ściana, która musi być odpowiednio wyeksponowana i oświetlona, żeby efekt był jak najbardziej spektakularny.
 

Odcień drobinek dobierz do wystroju – srebrne do wnętrz chłodnych, a złociste lub miedziane do ciepłych. Brokatowe wykończenie będzie efektowniejsze na ścianie ciemnej, jasne i pastelowe natomiast pozwalają uzyskać wykończenie, które jest subtelniejsze. Jeśli zależy ci na efekcie wow, użyj farby strukturalnej wzbogaconej o błyszczące drobinki MAGNAT Style Metallici. Taka powierzchnia będzie dodatkowo załamywać światło, dzięki czemu przykuje wzrok pod każdym kątem.

Brokatowe ściany na 3 sposoby

Jest kilka sposobów na to, żeby pokryć ściany brokatem. To, który wybierzesz, zależy od kilku kwestii: wygody, pożądanego błysku i ogólnego efektu, który chcesz uzyskać. Właśnie dlatego istnieją trzy podstawowe sposoby na brokatowe ściany:
 

  • Farba z drobinkami – ma brokat w składzie i można ją stosować tak, jak wszystkie inne farby, co sprawia, że jest bardzo prosta w użyciu. Jej minusem bywa ograniczona kolorystyka oraz narzucona z góry ilość brokatu w składzie, co oznacza, że nie masz kontroli nad tym, jak bardzo błyszcząca będzie ściana. Przed zakupem możesz oczywiście sprawdzić efekt na próbniku i ocenić, czy Ci odpowiada.
     

  • Lakier z brokatem – mowa o tzw. lazurach brokatowych, werniksach czy patynach, czyli bezbarwnych lakierach wzbogaconych o błyszczące drobinki, którymi pokrywasz już pomalowaną ścianę. Taki produkt daje duże możliwości doboru wykończenia, ponieważ kolor bazowy nie jest narzucony z góry – brokatowy efekt możesz dodać do niemal każdej farby, choć zaleca się, by powłoka kolorowa i brokatowa pochodziły od tego samego producenta.

  • Brokat zmieszany z farbą – alternatywą jest zmieszane gotowego, brokatowego pyłu z wybranym kolorem emulsji i samodzielnie stworzenie farby brokatowej. W tym przypadku masz dużą swobodę w doborze kolorystyki i intensywności połysku, ponieważ pasty i pyłki występują w różnych wielkościach i odcieniach, od klasycznego złota i srebra po perłę czy miedź.
     

Porada

Porada Do nanoszenia farb z brokatem na ścianę używaj pędzli z naturalnego włosia lub wałków z krótkim poszyciem. Tylko w ten sposób będziesz w stanie kontrolować ilość nanoszonych drobinek, dzięki czemu zostaną rozprowadzone równomiernie albo w sposób, który Ci odpowiada.

Jak malować brokatowe ściany?

Malowanie zarówno ściany z brokatem, jak i każdej innej zaczyna się od odpowiedniego przygotowania podłoża. Powinno być ono czyste, gładkie i odpylone, chyba że celujesz w efekt strukturalny – wtedy każde załamanie będzie Twoim sprzymierzeńcem. W przypadku farb brokatowych szczególnie ważne jest malowanie w dobrym świetle, dzięki czemu będziesz w stanie ocenić, czy uzyskany efekt Ci odpowiada.

Kolejną ważną kwestią jest użycie farby. Emulsje z dodatkiem brokatu muszą być regularnie mieszane, żeby drobinki były rozmieszczone równomiernie, co pozwala uzyskać jednolity efekt po nałożeniu. Z farbą z brokatem postępuj tak, jak z każdą inną, a dodając go do zwykłej emulsji, musisz zastosować się do wskazań producenta. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne łączenie farby z brokatem musisz pamiętać o kilku zasadach. Powierzchnię ściany malujemy tak jak typową farba emulsyjną - ważne, aby przy rozprowadzaniu emulsji wałkiem ostatnie pociągnięcia wykonać w jedną stronę. W sytuacji, kiedy nanosimy lakier z brokatem na pomalowaną wcześniej ścianę, należy lakier rozprowadzać na powierzchni ok. 1 m² i tak jak wcześniej wałkiem ostatnie pociągniecie wykonać w jedną stronę.
 

Może być tak, że dodanie brokatu jest zalecane dopiero do ostatniej nanoszonej warstwy farby, by w ten sposób efekt był możliwie najintensywniejszy.
 

Nałożenie lakieru z brokatem następuje dopiero po uzyskaniu odpowiedniego koloru bazowego. Podobnie w przypadku farb strukturalnych, które mogą nabrać połysku dopiero wtedy, gdy podłoże będzie gotowe. W tym przypadku do rozprowadzania farby świetnie sprawdzi się MAGNAT Pędzel Do Glinki Weneckiej. Jeśli efekt błysku Cię nie satysfakcjonuje, bez obaw – ścianę zawsze możesz pomalować ponownie.

The official store of the brand manufacturer:

Delivery options

For orders exceeding PLN 99:

  •  

    Courier 48h Delivery cost PLN 0


For orders under PLN 99:

  •  

    Standard Courier delivery cost PLN 15.49

  •  

    Express delivery cost PLN 15.49

  •  

    Poczta Polska (recorded delivery) only testers, delivery cost PLN 6.49