Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.
Malowanie mebli kuchennych z płyty MDF – jak odnowić kuchnię?
Jeśli wystrój Twojej kuchni pozostawia wiele do życzenia, nie musisz od razu wymieniać wszystkich szafek na nowe. Przemalowanie mebli kuchennych na atrakcyjniejszy kolor będzie tańsze, a Ty zyskasz satysfakcję z samodzielnie przeprowadzonej metamorfozy w kuchni. Sprawdź, jak samodzielnie przemalować meble kuchenne z płyty MDF!
Z tego artykułu dowiesz się:
kiedy warto samemu przeprowadzić metamorfozę kuchni,
jaką farbę wybrać do malowania mebli kuchennych z płyty MDF,
co jest potrzebne do malowania szafek kuchennych,
jak przygotować meble kuchenne do malowania,
jak krok po kroku malować szafki kuchenne z MDF.
Metamorfoza kuchni – sposób na samodzielne odświeżenie wnętrza
Szafki w Twojej kuchni mają swoje lata, a wystrój nie należy do najmodniejszych? Naprawiaj, zamiast wyrzucać! Zanim ruszysz do sklepu po nowe meble, poszukaj sposobu na odświeżenie wyglądu starego wyposażenia. Malowanie mebli kuchennych wykonanych z płyt MDF nie sprawi Ci problemu.
Jak się do tego zabrać? Najpierw oceń stan mebli – sprawdź, czy płyta jest gładka, bez spulchnień, pęcherzy i rys, a okleina nie odchodzi od powierzchni. Jeśli szafki są w dobrym stanie technicznym, a ich jedynym mankamentem jest przestarzały wygląd – wystarczy, że przemalujesz je na inny kolor, np. modną biel.
Jeżeli jednak szafki wyglądają na mocno zniszczone, możesz zdecydować się na wymianę samych frontów – zazwyczaj to one są w najgorszym stanie technicznym. W Twoich rękach pozostanie tylko odnowienie korpusów szafek. Koszt takiej metamorfozy będzie wtedy znacznie niższy niż w przypadku kupna nowego zestawu mebli do kuchni.
Jeśli okleina się odkleja, trzeba ją zerwać i pokryć płytę MDF farbą. W jaki sposób usunąć starą okleinę? Wystarczy, że użyjesz opalarki lub gorącego żelazka, aby rozgrzać klej, a następnie powoli zerwiesz zewnętrzną warstwę. Pamiętaj, by przed malowaniem płyty MDF dokładnie zeszlifować pozostałości kleju – inaczej po pomalowaniu na powierzchni będzie widać nieestetyczne ślady.
Wskazówka
Aby odświeżyć aranżację kuchni i nadać jej bardziej nowoczesny styl, zadbaj o detale. Wystarczy, że wymienisz uchwyty w szufladach i usuniesz listwy maskujące z dolnych szafek, a całość będzie się prezentować znacznie ciekawiej.
Farba do malowania mebli kuchennych z MDF – jaką wybrać?
Jaką farbę wybrać, żeby Twoja kuchnia po metamorfozie zachowała piękny wygląd przez jak najdłuższy czas? Sięgnij po emulsję, która zabezpieczy meble z płyty MDF przed szkodliwymi czynnikami, a więc odporną na promieniowanie UV, mycie, ścieranie i szorowanie, a także zarysowania czy inne uszkodzenia mechaniczne. Farba powinna też wyróżniać się dobrym kryciem, łatwością nakładania i krótkim czasem schnięcia – dzięki temu malowanie mebli kuchennych nie potrwa długo.
Te warunki spełniają przede wszystkim farby akrylowe, np. Śnieżka Supermal® Emalia Akrylowa. Ta emulsja doskonale nadaje się do malowania kuchennych mebli na biało, zapewniając idealne krycie. Farby akrylowe są odpowiednie do mebli drewnianych i drewnopodobnych. Można je stosować zarówno bezpośrednio na płytę MDF, jak i na okleinę. Dzięki wodorozcieńczalnej formule emulsje akrylowe nie wydzielają nieprzyjemnego zapachu i są w pełni bezpieczne dla dzieci.
Alternatywą dla prostych w użyciu farb akrylowych są emalie olejno-ftalowe – takie jak Śnieżka Supermal® Emalia Olejno-ftalowa. Ich niepodważalną zaletą jest niezwykle wytrzymała powłoka malarska, którą można czyścić nie tylko przy użyciu wody, ale także środków do dezynfekcji. Ten typ produktów ma też niestety minusy. Jak każda emulsja rozpuszczalnikowa, farba olejno-ftalowa wydziela podczas schnięcia silny, charakterystyczny zapach, dlatego najlepiej sprawdza się do malowania na zewnątrz.
Farby akrylowe | Farby olejno-ftalowe |
wodorozcieńczalne | rozpuszczalnikowe |
powłoka odporna na ścieranie, działanie wilgoci i promieni UV | powłoka niezapalna, odporna na środki dezynfekujące, ścieranie, uszkodzenia mechaniczne i atmosferyczne |
bezzapachowe | charakterystyczny zapach |
łatwe nakładanie i szybkie schnięcie | długi czas schnięcia |
szeroka gama odcieni | trwałe kolory i mocne krycie |
Malowanie szafek kuchennych – potrzebne narzędzia
Zanim rozpoczniesz pracę, upewnij się, że masz w zasięgu ręki wszystkie niezbędne narzędzia malarskie. Pędzle, ich rozmiar i rodzaj włosia dostosuj do wybranej farby do malowania mebli. W razie wątpliwości, jakie przybory kupić, sprawdź, co mówi na ten temat karta techniczna danego produktu.
Oto przykładowy zestaw przyborów, które przydadzą się podczas malowania szafek kuchennych:
-
wałek malarski i rączka o szerokości 24 cm,
-
miniwałek o szerokości 10 cm z rączką – do malowania krawędzi,
-
mały pędzel do farb wodnych – do trudno dostępnych miejsc,
-
kuweta malarska,
-
papier ścierny,
-
folia i taśma malarska.
Malowanie mebli kuchennych – od czego zacząć?
Zanim rozpoczniesz malowanie szafek kuchennych, starannie przygotuj powierzchnię. Meble należy całkowicie rozebrać, łącznie z wykręceniem zawiasów i uchwytów. Jeśli któregoś z tych elementów nie da się wymontować, zabezpiecz go przed farbą za pomocą taśmy. Części każdej z kuchennych szafek układaj na osobnych stosikach – dzięki temu ponowny montaż mebli nie sprawi Ci problemów.
Następny krok to przygotowanie mebli kuchennych do malowania. Każdą z części dokładnie wyszoruj i odtłuść, używając szorstkiej gąbki nasączonej wodą z płynem do mycia naczyń. Po dokładnym osuszeniu szafek ręcznikiem papierowym konieczne jest przetarcie powierzchni papierem ściernym. Zmatowienie podłoża przed malowaniem pozwoli zapewnić farbie do mebli kuchennych właściwą przyczepność. Dzięki temu nowa powłoka będzie trwalsza, a Ty oszczędzisz sobie ponownego malowania szafek.
Po zmatowieniu powierzchni szafek przetrzyj je wilgotną szmatką, tak by dokładnie usunąć powstały pył. Po umyciu wszystkich elementów możesz przejść do malowania mebli kuchennych:Porada eksperta
Aby nadać podłożu szorstką strukturę, najpierw użyj gruboziarnistego papieru ściernego, a później wygładź powierzchnię papierem o mniejszej gradacji. Dzięki temu nie tylko zwiększysz przyczepność powłoki malarskiej, ale i pozbędziesz się wszelkich rys, zadarć i nierówności na powierzchni mebli.
-
Wymieszaj farbę i wylej odpowiednią ilość do kuwety.
-
Starannie rozprowadź emulsję na wałku, a następnie szybkimi ruchami nanieś cienką warstwę farby na powierzchnię.
-
Elementy dekoracyjne drzwiczek, krawędzie i trudno dostępne miejsca pomaluj małym pędzlem albo wąskim wałkiem.
-
Pozostaw pomalowane elementy do wyschnięcia na czas podany na opakowaniu farby.
-
Oceń rezultat – jeśli idealne krycie wymaga jeszcze jednej warstwy, ponów czynności i odczekaj, aż powłoka wyschnie.
-
Gdy efekt jest zadowalający, możesz z powrotem złożyć szafki i zamontować uchwyty. Gotowe!
Metamorfoza kuchni nie musi kończyć się na odmalowaniu szafek. Dowiedz się więcej o tym, jak wybrać idealną farbę zmywalną do ścian i poszukaj inspiracji aranżacyjnych na naszym blogu!