Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!
Sufit podwieszany z płyt g-k – jak go zrobić i czym pomalować? Podpowiadamy!
Sufit podwieszany umożliwia ukrycie elementów instalacyjnych lub obniżenie zbyt wysokiego stropu, na przykład w mieszkaniu znajdującym się w kamienicy. Jak prawidłowo wykonać sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych?
Z tego artykułu dowiesz się:
czy warto zamontować sufit podwieszany z płyt g-k,
co wykonać najpierw – sufit podwieszany czy ściany,
jak zamontować sufit podwieszany z płyt gipsowych krok po kroku,
jak wykończyć sufit podwieszany z regipsu.
Czy warto zamontować sufit podwieszany z płyt g-k?
Sufit podwieszany z regipsu, czyli płyt gipsowo-kartonowych, to sposób na estetyczne wykończenie mieszkania i nadanie mu nowoczesnego charakteru. Jego konstrukcja opiera się na specjalnych profilach i wieszakach utrzymujących ciężar płyt.
Montaż sufitu podwieszanego z płyt gipsowych pozwala na:
-
montaż oświetlenia punktowego w formie lamp wpuszczanych w sufit lub oświetlenia po obwodzie pomieszczenia z wykorzystaniem listew LED;
-
obniżenie stropu w pomieszczeniu, które jest zbyt wysokie i ma zaburzone proporcje – na przykład w małej łazience w kamienicy;
-
ukrycie przewodów wentylacyjnych, a także rur c.o., kanalizacyjnych lub wodnych;
-
zamaskowanie pęknięć i uszkodzeń na suficie;
-
wyciszenie pomieszczenia od góry, dzięki czemu nie słychać tak bardzo muzyki, kroków czy odgłosu przesuwania krzeseł piętro wyżej – w takiej sytuacji zaleca się montaż płyt dźwiękochłonnych lub zapewnienie dodatkowej izolacji akustycznej ponad płytami g-k.
Co wykonać najpierw – sufit podwieszany czy ściany?
Planując obniżenie sufitu, trzeba zadbać o prawidłową kolejność prac. Płyty gipsowe nie tolerują zbyt dobrze wilgoci, dlatego montaż należy rozpocząć po wykonaniu wylewek oraz wstawieniu wszystkich okien w budynku. Powinno być także odpowiednio ciepło – jeśli wykończenie wnętrza przypada na okres zimowy, powinno już działać ogrzewanie.
Pozostaje jeszcze odpowiedź na pytanie, co wykonać jako pierwsze – sufit podwieszany czy ściany? Eksperci zalecają, by najpierw otynkować ściany. Do tak przygotowanej powierzchni można przykręcać profile. Jeśli planujesz montaż oświetlenia, konieczne jest rozplanowanie położenia lamp i doprowadzenie zasilania. Należy zrobić to jeszcze przed wykonaniem stelażu.
Sufit podwieszany z płyt gipsowych – montaż krok po kroku
Jak zrobić sufit podwieszany z regipsu? Pierwszym etapem prac jest wyznaczenie linii montażu rusztu, do którego będziesz przykręcać płyty, i rozplanowanie rozstawu profili. Przyjmuje się, że profile sufitowe (nośne) należy rozmieścić w odległości 40-50 cm, wieszaki sufitowe zaś w odległości 75 cm.
Kiedy wszystkie linie są wyznaczone, przy użyciu metalowych kołków rozporowych (bez plastikowych elementów) należy przykręcić profile sufitowe CD oraz profile przyścienne UD, które mają za zadanie stabilizowanie konstrukcji. Do profili sufitowych wkręca się wieszaki sufitowe utrzymujące ciężar płyt g-k.
Gdy ruszt jest gotowy, możemy przykręcić płyty gipsowo-kartonowe, tworząc sufit podwieszany. Ważne jest zachowanie odległości ok. 3 mm pomiędzy płytami, aby nie były one montowane na ścisk. Kolejną bardzo istotną kwestią jest mocowanie płyt z przesunięciem, ponieważ zbyt małe przesunięcie lub jego brak jest jedną z możliwych przyczyn powstawania pęknięć i rys na łączeniach poziomych krawędzi płyt.
Kolejnym krokiem jest zagruntowanie szczelin oraz wykonanie spoinowania, szczególnie tych płyt g-k, gdzie docinaliśmy je i gips jest odsłonięty. Użyj masy szpachlowej do zagruntowania oraz spoinowania płyt g-k ŚNIEŻKA Acryl-Putz® MS30, która nadaje się do zastosowania z taśmą zbrojącą lub bez niej. P rzy użyciu gotowej gładzi szpachlowej ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FS20 Finisz o polimerowej formule, doskonale wykończysz powierzchnie ścian i sufitów.
Wykończenie sufitu podwieszanego z regipsu
Popularne płyty g-k umożliwiają dowolne wykończenie, jednak podczas pracy należy przestrzegać kilku ważnych zasad. Przede wszystkim trzeba zagruntować spoiny między płytami, a także krawędzie, które były docinane. Niektórzy specjaliści i producenci preparatów do wykończenia ścian zalecają gruntowanie całej powierzchni płyty. Możesz w ten sposób poprawić przyczepność gładzi.
Kolejnym krokiem jest wykonanie gładzi szpachlowej. Do tego celu użyj ŚNIEŻKA Acryl-Putz® FS20 Finisz o polimerowej strukturze. Produkt wyróżnia się bardzo dobrą przyczepnością do podłoża i nadaje się do nanoszenia metodą ręczną lub maszynową. Gdy gładź całkowicie wyschnie, wykonaj szlifowanie, odpyl podłoże i zastosuj grunt lub farbę podkładową, która poprawi przyczepność właściwej farby. Pomaluj sufit podwieszany z płyt g-k jedną lub dwiema warstwami emulsji – możesz wybrać lateksową, akrylową lub ceramiczną.