text.skipToContent text.skipToNavigation

Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.

Ciekawe pomysły na odnowienie lamperii

Jak odnowić starą lamperię? Jakiej farby do malowania lamperii użyć? Jak malować lamperię krok po kroku? Oto kilka ciekawych pomysłów na odmalowanie fragmentu ściany pokrytej farbą olejną.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest lamperia,

  • jakiej farby użyć do malowania lamperii,

  • jakie są trzy kreatywne sposoby na pomalowanie lamperii,

  • jak malować lamperię krok po kroku

Co to jest lamperia?

W czasach PRL-u mianem lamperii określało się pas okładziny na cokole, który biegnie wzdłuż posadzki lub dolną część ściany pomalowanej farbą olejną. Jej zadaniem była przede wszystkim ochrona powierzchni przed zabrudzeniami i trwałym uszkodzeniem – z farby olejnej zabrudzenia można łatwo zetrzeć. Dlatego też pokrywało się nią ściany w budynkach użyteczności publicznej – w szpitalach, szkołach czy korytarzach. Z tego samego względu lamperia była często ozdobą domowych kuchni i przedpokojów.
 

Z czasem lamperia, jaką pamiętamy z dawnych lat, ustąpiła miejsca innym rozwiązaniom, takim jak malowanie ścian farbami ceramicznymi takimi jak MAGNAT Ceramic Care. Jednak wciąż jest chętnie stosowana w miejscach narażonych na zabrudzenia, na przykład na klatkach schodowych. Co więcej, dziś jest modną ozdobą ściany w salonie lub sypialni. A to sprawia, że nie musisz rezygnować ze starej lamperii – możesz ją pomalować. Jakiej farby użyć do lamperii?

Lamperia – farby

Lamperia namalowana farbą olejną jest bardzo wytrzymała, ale z biegiem lat wymaga odświeżenia. Jakiej farby do lamperii użyć? Odpowiednim produktem będzie np. ŚNIEŻKA Supermal® Emalia Olejno-ftalowa. Można nią malować nie tylko tynki, ale też materiały drewnopodobne oraz elementy stalowe i żeliwne, a więc okna, drzwi, meble i właśnie lamperie. Farba spełnia wymagania pomieszczeń użyteczności publicznej i służby zdrowia, więc nadaje się do malowania ścian w przychodniach, szkołach, żłobkach i biurach. Emalia jest dostępna w wielu żywych kolorach – w wykończeniu matowym lub z połyskiem. Do wyboru masz między innymi czarny i czerwony kolor oraz wiele modnych odcieni szarości. To daje ogromne możliwości aranżacyjne.
 

Warto też swoją uwagę poświęcić farbie wodorozcieńczalnej ŚNIEŻKA Supermal® Emalia Akrylowa. Łatwa w aplikacji emalia przeznaczona jest do dekoracyjno-ochronnego malowania drewna, materiałów drewnopochodnych, tynków, lamperii oraz elementów stalowych i żeliwnych użytkowanych wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. Ogromnym atutem tej emalii jest to, że szybko wysycha a do tego ma łagodny zapach.

3 pomysły na odmalowanie lamperii

Kto powiedział, że lamperia musi mieć regularny kształt? Może przypominać na przykład górskie szczyty, piętrzące się chmury, zygzaki albo trójkątne dachy – taka ozdoba sprawdzi się zwłaszcza na ścianie w pokoju dziecka:

Fantazyjne wykończenie ściany sprawdzi się też w kuchni i jadalni. Zobacz, jak ciekawie się prezentuje, dodatkowo zabezpieczając powierzchnię przed zabrudzeniami:

Drugi sposób na odnowienie lamperii to zamiana lamperii olejnej na lamperię w stylu brytyjskim, która jest niezwykle modna. Możesz użyć gotowej boazerii angielskiej, malując ją na dowolny kolor.

Trzecim sposobem na pomalowanie lamperii jest stworzenie na ścianie kompozycji z pasów z różnokolorowej farby. Takie zaaranżowanie ściany to świetny pomysł np. na lamperię w przedpokoju:

Malowanie lamperii krok po kroku

Ważne!

Do malowania lamperii farbą olejno-ftalową potrzebny będzie pędzel z miękkim włosiem, wałek gąbkowy (flokowy) lub natrysk.

  • Przygotuj powierzchnię do malowania – śliską powierzchnię starej farby należy najpierw zmatowić, aby nowa powłoka dobrze się trzymała. W tym celu zeszlifuj ją papierem ściernym o drobnej ziarnistości. Następnie odpyl ją i odtłuść, myjąc ścianę wodą z dodatkiem mydła.
     

  • Jeśli na lamperii są głębsze rysy i pęknięcia, wypełnij je masą do ubytków. Możesz użyć np. masy naprawczej ŚNIEŻKA Acryl-Putz® LT22 Light. W przypadku odsłoniętych fragmentów ścian należy zastosować również grunt. Kiedy produkty wyschną, możesz malować lamperię.
     

  • Farbę olejno-ftalową dokładnie wymieszaj przed aplikacją. Nie maczaj pędzla zbyt głęboko w farbie. Kładź możliwe najcieńsze, ale pokrywające całą powierzchnię warstwy. Jeśli powłoka farby będzie zbyt gruba, powstaną zacieki. Zwykle wystarczą dwie warstwy nakładane w odstępach 24 godzin.
     

  • Po skończeniu prac umyj narzędzia olejno-ftalowym rozpuszczalnikiem lub benzyną bezaromatyczną.
     

  • Pomalowane pomieszczenie wietrz, aż zapach farby całkiem zaniknie – wówczas jest ono gotowe do użytkowania.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł