text.skipToContent text.skipToNavigation

Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.

Czym różni się grunt od farby podkładowej? Co wybrać?

Grunt czy farba podkładowa – to pytanie zadaje sobie wiele osób przed odnowieniem czy wykańczaniem wnętrza. Co warto wiedzieć na temat każdego z produktów, jakie są ich zadania, czym się różnią i który z nich będzie lepiej odpowiadał Twoim potrzebom?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są cechy i zadania środków gruntujących,

  • jakie są cechy i zadania farb podkładowych,

  • grunt czy farba podkładowa – co wybrać,

  • na jaki rodzaj gruntu warto się zdecydować,

  • jaki grunt jest najlepszy pod farbę,

  • jaką farbę podkładową wybrać.

Jakie są cechy i zadania środków gruntujących?

Grunt do ścian to produkt z zawartością żywicy akrylowej o drobnych cząsteczkach w formie płynu o konsystencji mleka. Przede wszystkim wzmacnia podłoże i poprawia jego przyczepność, ale i zmniejsza jego chłonność oraz ogranicza pylistość tynków. Produkt ten jest szczególnie polecany do płyt kartonowo-gipsowych oraz powierzchni o wykończeniu gipsowym – są to najbardziej chłonne podłoża.
 

Jeśli natomiast nie masz pewności, jak chłonna jest powierzchnia nowo postawionej ściany, warto wykonać prosty test. Ścianę przetrzyj mokrą gąbką. Jeśli będzie wsiąkać wodę, oznacza to, że jest bardzo chłonna, jeśli natomiast woda będzie spływać, powierzchnia ściany odznacza się niską chłonnością.

Poza dużą chłonnością grunt malarski będzie odpowiedni do powierzchni wymagających wyrównania, które są wykonane np. z różnych materiałów. To na przykład łączenia płyt karton-gips czy elementy na ścianie wykonane z innych materiałów i wymagające zamaskowania.
 

Często grunt stosowany jest na nowych ścianach oraz remontowanych. Grunt pozwoli je wzmocnić, dzięki czemu będzie można zastosować kolejne produkty wykończeniowe, w tym farby lateksowe, tynki strukturalne, a także płytki ceramiczne czy tapety.

Jakie są cechy i zadania farb podkładowych?

Farba podkładowa do ścian ma za zadanie zamaskować mikro wady podłoża poprzez naniesie tylko jednej warstwy farby, w celu zwiększenia przyczepności farb nawierzchniowych, dzięki czemu zmniejsza się ich zużycie. To z kolei prowadzi do oszczędności czasu i kosztów wykończenia. Dzięki farbie podkładowej będzie można także skutecznie przykryć poprzednią powłokę malarską.
 

Farby podkładowe w odróżnieniu od gruntu nie powinny być stosowne na ścianach będących w kiepskiej kondycji. Na samym początku powinniśmy ocenić stan podłoża, jeżeli jest ono w złej kondycji, należy wcześniej zastosować grunt w formie mleczka. Zadaniem farby podkładowej nie jest naprawa starych ścian, nie mają zdolności zespalania rozkruszających się powierzchni. Zdecydowanie częściej farby podkładowe wykorzystywane są do przemalowania czy generalnego remontu.
 

Warto przed użyciem farby podkładowej zabezpieczyć powierzchnię w taki sposób, aby z łatwością można było nałożyć nowy kolor, który nawet zdecydowanie odróżnia się od poprzedniej barwy. Dzięki użyciu farby podkładowej można uzyskać powierzchnię jednolitą i pozbawioną smug, a równocześnie oszczędzić na zużyciu farby nawierzchniowej.

Porada eksperta

Pamiętaj, że zarówno grunt, jak i farba podkładowa produkowane są w wielu odmianach przeznaczonych do różnych powierzchni. Przed podjęciem decyzji o zakupie zapoznaj się z etykietami na opakowaniach i wybierz produkt, który jest odpowiedni do ściany, na który będzie on nakładany.

Grunt czy farba podkładowa – co wybrać?

Każdy z preparatów różni się zastosowaniem, dlatego przed wyborem warto zapoznać się z ich charakterystyką. Spójrz na poniższą tabelę, jeśli wciąż masz wątpliwości.

Grunt do ścian Farba podkładowa
Zmniejsza chłonność podłoża - działa wewnątrz podłoża Zmniejsza chłonność podłoża- tworzy grubszą warstwę - działa na zewnątrz
Wykorzystywany do powierzchni wymagających wyrównania Wykorzystywana do maskowania niewielkich nierówności
Odpowiedni do aplikowania na ścianach o złej kondycji Nieodpowiednia do aplikowania na ścianach w bardzo złej kondycji
Odpowiedni do aplikowania na ścianach,  nowych i tych odnawianych, które wymagają wzmocnienia podłoża Odpowiednia do ścian wcześniej malowanych, również na kontrastujące odcienie
Zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej Zwiększa przyczepność farby nawierzchniowej
Zmniejsza zużycie farb nawierzchniowych Zmniejsza zużycie farb nawierzchniowych

Na jaki rodzaj gruntu warto się zdecydować?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów preparatów gruntujących i przed wyborem odpowiedniego produktu najlepiej poznać wszystkie dostępne opcje. O wyborze powinny decydować trzy kwestie. Po pierwsze, jaki jest rodzaj powierzchni, na który ma być nakładany grunt. Po drugie, jakie są cechy danego materiału wykończeniowego. Po trzecie, jakie właściwości klimatyczne ma dane wnętrze.
 

W skrócie można wyróżnić:

  • grunt wzmacniający – odznacza się mniejszą zdolnością wnikania w podłoże. Z jego pomocą można wykonać mocną i elastyczną powłokę, idealną pod tynki gipsowe czy płytki ceramiczne;
     

  • grunt głęboko penetrujący – w odróżnieniu od poprzednika o wiele głębiej wnika w podłoże, dzięki czemu zmniejsza jego chłonność oraz pylenie. Świetnie nadaje się pod tynk czy jako preparat stosowany do płyt karton-gips;
     

  • grunt szczepny – zawiera piasek kwarcowy i stosuje się go na gładkie powierzchnie np. płyty OSB czy lamperię;
     

  • grunt silikonowy – ma za zadanie wyrównać chłonność gruntowanej powierzchni oraz likwidować jej paroprzepuszczalność. Przeznaczony jest głównie do farb silikonowych, dużą popularnością cieszy się w farbach i tynkach elewacyjnych.

Jaki grunt jest najlepszy pod farbę?

Malowanie wymagających powierzchni ścian wymaga wcześniejszego gruntowania. W tym celu najlepiej użyć produktu, który producent farby wskazuje jako najodpowiedniejszy. Pod farby ceramiczne warto użyć produktu MAGNAT Grunt. Środek ten wyrównuje niedoskonałości podłoża i dzięki temu zwiększa wydajność powłoki stworzonej za pomocą farby nawierzchniowej. Oprócz farb ceramicznych grunt malarski będzie odpowiedni również do podłoży cementowych, gipsowych, drewnianych, cementowo-wapiennych, a nawet tapet z włókna szklanego. MAGNAT Grunt to farba podkładowa na tyle wytrzymała, że tworzy mocny fundament pod nakładane dale farby nawierzchniowe.
 

Warto wspomnieć o farbie podkładowej ŚNIEŻKA Grunt. Oprócz wyrównywania chłonności ściany zmniejsza ona różnice w fakturze i pomaga obniżać koszt malowania farbą nawierzchniową.

Jaki grunt wybrać pod systemy dekoracyjne?

Drugim rodzajem są grunty pod ciekawe systemy dekoracyjne jak np. stiuk wenecki czy efekt betonu. Stosowane są zazwyczaj na tynkach cementowych, gipsowych oraz cementowo-wapiennych, mogą być jednak stosowane również bezpośrednio na płytach karton-gips. Farba podkładowa MAGNAT Style Farba Podkładowa, dzięki zawartości specjalnych drobnoziarnistych wypełniaczy zwiększa przyczepność wyrobów dekoracyjnych. Odpowiednio wyrównuje chłonność podłoża i pozwala je wzmocnić.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł