text.skipToContent text.skipToNavigation

Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.

Dom kanadyjski – czy warto decydować się na taki projekt?

Domy kanadyjskie to konstrukcje szkieletowe popularne szczególnie w Ameryce Północnej. Stanowią ciekawą alternatywę dla budynków murowanych, są stosunkowo tanie i szybkie w budowie. Zobacz, jak powstają domy w stylu kanadyjskim i czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

Jak skonstruowane są domy kanadyjskie?

Technologia wykorzystywana do budowy domów w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie znalazła swoje grono zwolenników również w Polsce. Jeśli chcesz postawić budynek mieszkalny stosunkowo szybko i tanio, możesz zdecydować się na dom kanadyjski. Jak powstaje taka konstrukcja? Przypomina technologię stosowaną w przypadku domów skandynawskich, a więc zakłada tworzenie szkieletu, który następnie jest uzupełniany dodatkowymi materiałami zapewniającymi właściwą izolację oraz stabilność ścian.

Bazę stanowi płyta fundamentowa ułożona bezpośrednio na gruncie lub ściany fundamentowe z wentylowaną przestrzenią pod podłogą. Na takiej podstawie stawia się drewniany szkielet złożony z drewnianych słupków rozmieszczonych w odległości 30, 40 lub 60 cm od siebie. Nad oknami i drzwiami montuje się nadproża. Konstrukcja obijana jest poszyciem z płyt OSB i wzmacniana folią wiatroizolacyjną i paroizolacyjną, które pomagają zapewnić optymalne warunki do zamieszkania w takim budynku.
 

Wnętrze szkieletu wypełniane jest wełną mineralną, która gwarantuje odpowiednią izolację termiczną budynku. Do wykończenia elewacji stosuje się najczęściej lite drewno lub siding winylowy, a dach kryje dachówką ceramiczną lub bitumiczną. Wnętrze domów szkieletowych można natomiast wykończyć płytami gipsowo-kartonowymi, które będą nadawały się do malowania lub tapetowania.

Domy szkieletowe w stylu kanadyjskim – wady i zalety

Niewątpliwą zaletą domów kanadyjskich jest szybkość ich konstruowania. Przyjmuje się, że czas budowy może być nawet 5-krotnie krótszy niż w przypadku technologii murowanej – przy dobrej organizacji dom powstanie w zaledwie kwartał. Kolejna zaleta to koszt budowy – domy szkieletowe są o około 30% tańsze od murowanych. Również koszty eksploatacji są niższe, przede wszystkim dzięki energooszczędnej konstrukcji. Brak mostków cieplnych i solidna izolacja termiczna pozwalają znacznie obniżyć koszty ogrzewania. Mieszkańcy budynków wzniesionych w technologii szkieletowej chwalą także przyjemny mikroklimat panujący w środku – drewno zapewnia dobrą regulację poziomu wilgotności, wpływając na komfort użytkowania wnętrza. Stwarza także wrażenie bliskości natury.
 

Trzeba pamiętać, że aby dom w stylu kanadyjskim rzeczywiście był trwały i energooszczędny, wymaga znajomości tajników technologicznych, które niekoniecznie są powszechnie znane w Polsce. Podczas wznoszenia konstrukcji kluczowe jest zastosowanie najwyższej jakości drewna o gęstym usłojeniu oraz dbałość o nawet najdrobniejsze detale. Wadą domów skandynawskich czy kanadyjskich może być słabsza izolacja akustyczna niż w przypadku budynków murowanych.

Zabezpieczenie drewna w domach kanadyjskich

Wysoka jakość drewna to kluczowa kwestia w przypadku budowy domów szkieletowych. Oprócz zastosowania doskonałych materiałów należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć drewno, by służyło w niezmienionym stanie przez wiele lat. Dotyczy to zarówno szkieletu budynku, jak i konstrukcji tarasu, drewnianej elewacji, a także stolarki okiennej i drzwiowej.
 

Impregnację szkieletu domu kanadyjskiego warto pozostawić specjalistom, jednak pozostałe elementy wykończenia budynku można zabezpieczyć samodzielnie. Impregnat Do Drewna Konstrukcyjnego Vidaron sprawdzi się podczas budowy tarasu. Preparat głęboko wnika w strukturę desek, gwarantując im skuteczną ochronę. Zabezpiecza przed szkodliwą działalnością owadów i grzybów, które mogłyby przyczyniać się do rozkładu drewna, a co za tym idzie – naruszenia bezpieczeństwa technicznego konstrukcji. Impregnat chroni także przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Można pokryć go dowolnym wyrobem nawierzchniowym.

Elementy elewacji, okna i drzwi zewnętrzne należy zabezpieczyć Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym VIDARON , który wzmocni drewno i zapewni mu ochronę biologiczną. Drugim etapem pracy jest zastosowanie Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON w wybranym kolorze. Preparat tworzy powłokę odporną na zarysowania i chroni przed czynnikami atmosferycznymi.
 

Przy zastosowaniu odpowiednich materiałów i bardzo dobrej znajomości technologii da się postawić trwały dom kanadyjski. System szkieletowy gwarantuje szybkość realizacji i pozwala obniżyć koszty budowy. Taki dom będzie także energooszczędny oraz wygodny w użytkowaniu.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł