Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.
Domek dla jeża
Kiedy nadejdzie jesień, zaproś do swojego ogrodu jeże i przygotuj im komfortowe miejsce do spędzenia zimowego snu. Zobacz, jak samodzielnie wykonać bezpieczny domek dla jeża i jaką farbą lub impregnatem do drewna możesz zabezpieczyć przygotowaną konstrukcję.
Z tego artykułu dowiesz się:
dlaczego warto zbudować domek dla jeża,
jakich materiałów będziesz potrzebował,
jak wykonać domek dla jeża krok po kroku,
czym pomalować lub zaimpregnować drewno,
jak prawidłowo impregnować drewniany domek dla jeża,
gdzie postawić gotowy domek.
Domek dla jeża – dlaczego warto go mieć w swoim ogrodzie?
Jeże to nie tylko urocze, ale i bardzo pożyteczne zwierzęta. Są drapieżnikami i żywią się między innymi ślimakami, owadami, dżdżownicami i małymi gryzoniami. Wbrew obiegowej opinii nie jedzą natomiast owoców i roślin. Ich dzienne zapotrzebowanie to około 150 g pokarmu. Z uwagi na instynkt łowcy i naturalny apetyt jeże mogą więc skutecznie pomóc nam pozbyć się szkodników z ogrodu.
Aby jesienią zaprosić jeże na swoją posesję, warto zrezygnować z chemicznych środków ochrony roślin, a także przygotować w dzikiej części ogrodu przytulny domek. Zwierzę chętnie spędzi tam okres hibernacji, który trwa w naszym klimacie około pół roku. Zobacz, jak wykonać legowisko, w którym jeże będą mogły bezpiecznie przezimować.
Projekt i materiały do zbudowania domku dla jeża
Mieszkanko dla jeża można wykonać na różne sposoby – na przykład ze starego wiklinowego kosza odwróconego do góry dnem, glinianej donicy naciętej po bokach z wejściem z kawałka ceramicznej rury, sterty gałązek i słomy. Świetnie prezentuje się także domek wykonany z drewna i estetycznie wkomponowany w architekturę ogrodu.
Najprostszy drewniany domek dla jeża może mieć formę skrzynki z wąskim wejściem i przedsionkiem, dzięki któremu do środka nie dostaną się śnieg i wiatr. Przykładowe wymiary domku to szerokość 50 cm, długość 40 cm i wysokość 30 cm. Potrzebna będzie podstawa, ściany, płaski dach oraz ścianka wewnętrzna oddzielająca przedsionek od części, w której jeż uwije sobie gniazdko.
Aby wykonać taką konstrukcję, rozrysuj prosty plan i przygotuj następujące materiały i narzędzia:
-
deski z surowego drewna sosnowego o grubości 15–25 mm,
-
2 zawiasy do przymocowania dachu,
-
gwoździe i młotek,
-
piła do drewna,
-
papier ścierny,
-
środek do zabezpieczenia drewna z zewnątrz.
Jeśli masz wkrętarkę, zamiast gwoździ możesz użyć wkrętów. Wzmocnią konstrukcję i zapobiegną chwianiu się ścian.
Wykonanie domku dla jeża – krok po kroku
Prosty domek dla jeża wykona nawet osoba, która dopiero zaczyna przygodę z majsterkowaniem. Jeśli potrafisz więcej, możesz pokusić się o stworzenie nieco bardziej skomplikowanej budowli – na przykład z tunelem zamiast przedsionka lub spadzistym dachem.
My przygotowaliśmy instrukcję wykonania najprostszej konstrukcji:
-
Przytnij deski sosnowe na wymiar zgodnie z przygotowanym projektem. Pamiętaj o wycięciu otworu wejściowego o wymiarach ok. 10 x 10 cm oraz ściance wewnętrznej. Dach może wystawać kilka centymetrów poza obręb ścian.
-
Przybij ściany do podstawy, a następnie zbij je ze sobą, tworząc stabilną konstrukcję.
-
Przykręć zawiasy, dzięki którym będziesz mógł podnosić dach, aby wiosną wyczyścić domek i uzupełnić siano dla następnego lokatora. Możesz także przymocować dach wkrętami, które łatwo usuniesz na wiosnę, a następnie przykręcisz pokrywę z powrotem.
-
Zaimpregnuj dach domku i ewentualnie jego zewnętrzne ściany wybranym preparatem o naturalnym składzie. Nie maluj wnętrza domku!
-
Pozostaw domek do całkowitego wyschnięcia i poczekaj, aż zapach impregnatu zniknie.
-
Wypełnij mieszkanko sianem, suchymi liśćmi i drobnymi gałązkami do połowy wysokości. Jeż uwije sobie z nich gniazdko, w którym zagrzebie się na zimę.
Zabezpieczanie drewna – farba do drewna, impregnat, bejca, a może olej?
Pamiętaj, że jeżom szkodzi wiele pestycydów i innych chemicznych substancji. Najkorzystniej będzie więc zrezygnować z impregnacji i pozwolić drewnu starzeć się we własnym tempie. Jeśli jednak chcesz, aby własnoręcznie wykonany domek przetrwał dłużej, zabezpiecz drewno od zewnątrz.
Wybierając metodę impregnacji, należy zachować maksymalną ostrożność. Sięgaj po produkty jak najbardziej naturalne – będą bezpieczne dla dzikich zwierząt, w tym również jeży. Do wyboru masz następujące produkty do ochrony i dekoracji drewna:
-
Pokost lniany – to naturalny produkt do impregnacji na bazie oleju lnianego. Chroni drewno przed wilgocią i wnikaniem wody. Jest ekologiczną metodą zabezpieczenia drewnianych powierzchni w domu i ogrodzie.
-
Olej do drewna – preparat na bazie naturalnych składników, który tworzy hydrofobową powłokę, odporną na rozwój grzybów i pleśni, wodę oraz promieniowanie UV. Wybierz VIDARON Olej Do Drewna dla skutecznej ochrony naturalnych desek sosnowych wykorzystanych do wykonania domku dla jeża. Preparat został wzbogacony specjalnym woskiem, który pomaga lepiej dbać o drewno, wzmacnia jego strukturę i przedłuża trwałość materiału.
-
Impregnat do drewna – służy do zabezpieczenia drewna przed czynnikami zewnętrznymi. Wnika w deski, tworząc barierę chroniącą przed sinizną, grzybami i owadami powodującymi rozkład materiału. Możesz sięgnąć po VIDARON Impregnat Ochronny Do Drewna Gruntujący, który skutecznie ochroni drewniany dach domku przed wnikaniem wody. Impregnatem tym pomaluj tylko zewnętrzne części konstrukcji, które mają kontakt z podłożem.
-
Bejca – pozwala na dekoracyjne malowanie drewna przy zachowaniu rysunku słojów i sęków. Możesz za jej pomocą nadać deskom wybrany kolor, lecz nie zabezpieczysz ich przed deszczem czy śniegiem.
-
Farba do drewna – możesz pomalować domek dla jeża akrylową farbą do drewna, która jest bezpieczna dla dzieci i zwierząt. Zabezpieczy powierzchnię przed wilgocią.
Nie zaleca się natomiast stosowania produktów rozpuszczalnikowych – lakieru do drewna, a także olejnej lub ftalowej farby do drewna. Opary unoszące się z powłoki mogłyby zaszkodzić zwierzęciu.
Jak prawidłowo impregnować drewniany domek dla jeża?
Wiesz już, jakie produkty nadają się do impregnacji drewna. Pamiętaj jednak o ich prawidłowym zastosowaniu, tak aby nie zaszkodzić zdrowiu małego drapieżnika. Jeszcze raz warto podkreślić, że malujemy wyłącznie dach i zewnętrzne ściany domku. Metoda aplikacji będzie natomiast zależała od rodzaju wybranego preparatu.
Farbę, bejcę lub impregnat do drewna najwygodniej nanieść pędzlem. Stosuje się co najmniej dwie warstwy produktu, aby osiągnąć pełną ochronę drewna. Pokost lniany lub olej wcieraj za pomocą szmatki – preparat powinien wniknąć w powierzchnię desek, co zapewni ich skuteczną ochronę.
Po skończonej pracy pozostaw domek do wyschnięcia w odpowiednio ciepłym i przewiewnym miejscu. Etap wietrzenia powinien trwać co najmniej kilka dni. Po tym czasie domek jest gotowy i można go wypełnić sianem, a następnie ustawić w ogrodzie.
Gdzie postawić budkę dla jeża?
Gotowe mieszkanie dla jeża powinno znaleźć się w spokojnej, dzikiej części ogrodu, tak aby zapewnić zwierzęciu spokój. Świetnie nadają się do tego zarośla, sterty gałęzi, zaciszny kąt przy ogrodzeniu czy murze. Miejsce powinno być także przewiewne, o umiarkowanym nasłonecznieniu i zabezpieczone przed dopływem wody – najlepiej na niewielkim wzniesieniu.
Kiedy znalazłeś już idealne miejsce w ogrodzie, przygotuj izolację podłoża z desek lub styropianu przykrytego naturalną ściółką, a następnie ustaw domek. Przysyp konstrukcję taczką liści i gałązek lub wiechciem słomy. Chodzi o zapewnienie naturalnej izolacji, a także stworzenie warunków zbliżonych do naturalnych. Nie przykrywaj domku folią – drewno powinno oddychać, tak aby jeż miał zapewniony dopływ tlenu.
Jeśli masz kota lub psa, dodatkowo zabezpiecz dostęp do budki, tworząc labirynt z cegieł lub desek. Jeż powinien mieć zapewniony bezpieczny, niezakłócony niczym sen od jesieni do wiosny.