Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!
Jak samodzielnie pomalować kaloryfer?
Jak pomalować stary, pożółkły grzejnik? Odnowienie kaloryfera może być prostsze, niż myślisz. Jeśli powłoka nie jest uszkodzona, wystarczą dobry pędzel malarski i emalia akrylowa do metalu. Dowiedz się, jak samodzielnie pomalować grzejnik.
Z tego artykułu dowiesz się:
jak wybrać najlepszą farbę do metalu,
jak przygotować kaloryfer do malowania,
jak malować grzejnik pędzlem.
Jak wybrać najlepszą farbę do metalu?
Malowanie grzejników wymaga użycia specjalnej farby, niełuszczącej się pod wpływem wysokiej temperatury. Dlatego szukaj najlepszej farby do metalu, która:
-
jest odporna na podwyższone temperatury,
-
jej kolor nie żółknie,
-
zapewnia wysoką przyczepność do podłoża,
-
tworzy trwałą, twardą powłokę.
Rozsądnie jest wybrać farbę przeznaczoną właśnie do malowania grzejników i elementów instalacji centralnego ogrzewania. ŚNIEŻKA Do Kaloryferów to emalia akrylowa specjalnie stworzona do tego celu. Służy do dekoracyjno-ochronnego malowania kaloryferów – zapewnia piękną biel i połysk. Możesz ją także stosować na uprzednio zagruntowanych elementach stalowych i żeliwnych, a także drewnianych, betonowych czy gipsowo-kartonowych.
Uwaga!
Emalii akrylowej ŚNIEŻKA nie stosuj na metale kolorowe, takie jak miedź.
Alternatywą dla tradycyjnej farby jest ŚNIEŻKA Multispray Do Kaloryferów. Produkt jest przeznaczony do renowacji grzejników i innych elementów systemu grzewczego narażonych na działanie ciepła. Zapewnia pełne krycie, idealnie czystą biel i odporność na uszkodzenia powłoki. Specjalna formuła sprayu chroni malowane powierzchnie przed żółknięciem. Aplikacja produktu z puszki jest łatwa i nie wymaga stosowania dodatkowych narzędzi. Już po 30 minutach farba na grzejniku będzie sucha.
Jak przygotować grzejnik do malowania?
Kaloryfer powinien być przede wszystkim suchy, odkurzony i zimny. Nakładanie farby na ciepłą powierzchnię sprawi, że powłoka nie będzie trwała. Jeśli grzejnik i rury są pokryte rdzą, koniecznie trzeba je z niej oczyścić. W tym celu użyj szczotki drucianej do czystego metalu. Podobnie należy postąpić, gdy z grzejnika łuszczy się stara farba. Jej powłoki usuń ręcznie drucianą szczotką lub mechanicznie – wiertarką uzbrojoną w drucianą ściernicę. Stare powłoki farby będące w dobrym stanie wystarczy zmatowić papierem ściernym, odpylić i odtłuścić.
Jeśli na kaloryferze są odsłonięte metalowe fragmenty podłoża, zagruntuj je farbą antykorozyjną. Świetnie w tym celu sprawdzi się podkład ŚNIEŻKA Urekor S w kolorze białym, który ochroni grzejnik przed rdzą.
Jak malować grzejnik pędzlem?
Gdy grzejnik jest już odpylony i jeśli to konieczne – zagruntowany, możesz sięgnąć po emalię akrylową do kaloryferów. Do jej aplikacji potrzebujesz płaskiego pędzla malarskiego z miękkim włosiem. Przed użyciem koniecznie starannie wymieszaj emalię. Najlepszy efekt uzyskasz przy dwukrotnym malowaniu nierozcieńczonym preparatem.
Po nałożeniu pierwszej warstwy odczekaj co najmniej 4 godziny, aż powłoka się utwardzi. Całkowite utwardzenie farby do malowania grzejników uzyskuje się po około 24 godzinach. Umyj pędzel w ciepłej wodzie. Pomieszczenie, w którym pomalowano kaloryfer, wietrz do zaniku zapachu – po tym czasie pokój nadaje się do użytkowania.
Pamiętaj!
Nie nakładaj emalii na rozgrzane kaloryfery. Maluj w temperaturze powyżej 10°C i przy wilgotności powietrza poniżej 80%. Sposób przygotowania podłoża i malowania farbą może różnić się w zależności od wybranego produktu.