Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.
Jak zrobić stół ze starych desek? Oto praktyczne porady!
Deski rozbiórkowe stały się cennym materiałem, bowiem idealnie nadają się na budulec mebli, które możesz wykonać sam. Swoich sił w ich wykonaniu próbuje coraz więcej osób. Ci, którzy nie mieli wcześniejszych doświadczeń ze stolarką, na pewno chętnie przyjmą garść porad o tym jak zrobić solidny stół ze starych desek.
Stare drewno wymaga troski
Zanim postawione zostanie pytanie: „Jak zrobić?” i zaczniemy szukać odpowiednich narzędzi, musimy wybrać odpowiednie deski. Dokładne oględziny drewna z recyclingu to podstawa. Drewno z odzysku może być równie mocne, jak to pochodzące bezpośrednio z tartaku, ale musi być:
-
wolne od pleśni, grzybów i szkodników,
-
prawidłowo przechowywane i suche;
Jakie narzędzia przygotować?
Gatunek drzewa nie jest najważniejszą kwestią, ponieważ dobrym wyborem okażą się zarówno deski dębowe, sosnowe, modrzewiowe jak i jesionowe. Oto lista niezbędnych narzędzi, które będą potrzebne przy tym projekcie:
-
deski z recyclingu,
-
kantówka,
-
belki na przyszłe nogi lub gotowe nogi średnicy zależnej od planowanych rozmiarów stołu,
-
narzędzia: klej stolarski lub śruby i wkręty, wyrzynarka, hebel, wiertarka i szczotki nylonowe, ewentualnie szlifierka,
-
pędzel,
O czym należy pamiętać?
-
Starego drewna nie piaskujemy. Stanie się ono postrzępione, osłabione, będzie wyglądało po prostu źle. We wżerach po piaskowaniu będzie zbierać się brud i kurz.
-
Starych belek nie czyścimy papierem ściernym czy ściernicami listkowymi. Papier ścierny zniszczy fakturę, rysunek i całą urodę drewna.
-
Wiekowych desek nie oczyszczamy myjkami ciśnieniowymi, aby go nie uszkodzić. Woda pod ciśnieniem jest w stanie zniszczyć nawet nowe drewno!
Bezpiecznym sposobem odświeżenia rozbiórkowego drewna jest jego szczotkowanie. Szczotki nylonowe zamocowane na wiertarce właściwie wypełnią swoje zadanie i tak przygotowany budulec możemy użyć do tworzenia konstrukcji stołu.
Jak zrobić stół z desek? Instrukcja.
Krok 1 – Odnawianie desek
Jeśli deski które wybrałeś z odzysku pokryte są farbą, która zaczęła się już łuszczyć, musisz najpierw ją zeszlifować. Najwygodniej jest użyć do tego szlifierki, chociaż przy niewielkich powierzchniach sprawdzi się też papier ścierny. Następnie należy przetrzeć powierzchnię wilgotną, miękką szmatką w celu całkowitego oczyszczenia deski z pozostałych drobin.
Niektóre deski z odzysku mogą wymagać zaszpachlowania dziur bardzo dobrze sprawdzi się tu Szpachla do Drewna VIDARON, która nada im odpowiednią twardość i ułatwi dalszą obróbkę.
Krok 2 – Dopasowywanie desek
Etap ten jest bardzo ważny ponieważ ważne jest tu ułożenie desek w taki sposób, by jak najlepiej do siebie pasowały. Dobrze jest je dopasować, aby przylegały do siebie jak najbardziej a następnie przykręcić do nich kantówki. To umożliwi prawidłowe przycięcie blatu do pożądanej wielkości za pomocą wyrzynarki.
Krok 3 – Wyrównywanie krawędzi
Po wycięciu wyrzynarką odpowiedniego rozmiaru warto zaokrąglić rogi heblem oraz jeszcze raz delikatnie wyszczotkować całość.
Krok 4 – Budowa oskrzyni
Kolejnym etapem jest skonstruowanie tzw. oskrzyni, czyli najprościej rzecz ujmując czterech deseczek o ujednoliconych wymiarach, połączonych z nogami mebla. Te deseczki mocujemy do blatu i ze sobą za pomocą wkrętów.
Krok 5 - Mocowanie nóg
W rogach oskrzyni montujemy okucia. To właśnie dzięki nim i gwintowanym wkrętom umieszczonym w nogach stołu. W ten sposób powstanie całość. Konstrukcja gotowa.
Zabezpieczenie desek przed działaniem czynników zewnętrznych
Mebel z recyclingu powinien być zabezpieczony. W pierwszej kolejności stół powinien zostać pomalowany Podkładem Nitro VIDARON, w celu wyrównania chłonności i zamknięcia porów drewna, dzięki czemu zwiększy on wydajność nakładanych później lakierów powierzchniowych. Produkt ten podkreśla i zachowuje naturalną strukturę drewna i zapobiega jego ciemnieniu. Po nałożeniu należy odczekać 8 godzin a następnie powłokę przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym, odpylić i nałożyć VIDARON Lakier Nitro Połysk. Produkt ten tworzy powłokę trwałą i suchą w dotyku już po 25 minutach. Długotrwale zabezpiecza malowaną powierzchnię a dodatkowo cechuje się odpornością na ścieranie, zarysowania oraz uszkodzenia mechaniczne. Najlepsze efekt można przez nałożenie 2‐3 warstw lakieru w odstępach 3‐6 godz., stosując międzywarstwowe szlifowanie drobnoziarnistym papierem ściernym o granulacji 320. Tak zabezpieczony stół posłuży długi czas.