Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!
Jak zrobić szafkę na buty? Zrób to sam – poradnik krok po kroku
Bałagan w przedpokoju potrafi być irytujący, tak samo jak potykanie się o własne buty. Jak to zmienić? Zrobić szafkę na buty, która idealnie dopasuje się do przestrzeni korytarza nie zabierając przy tym miejsca.
Z czego stworzyć szafkę na buty?
Materiałów jest wiele, ale warto postawić na coś uniwersalnego. Takim materiałem jest drewno. Dobrym pomysłem do skonstruowania własnoręcznej szafki może okazać się drewniana paleta. Wybór tego materiału ma kilka zalet:
-
recycling palet stał się modny, a wykonane z nich samodzielnie meble są tanie oryginalne i estetyczne,
-
deski z palet łatwiej dociąć do oczekiwanych rozmiarów i złożyć je w dowolnie wybrany sposób, przekłada się to na funkcjonalność mebla, ponieważ można dowolnie ustawić rozkład półek i odległość pomiędzy nimi,
-
deski z rozbiórki palet są wytrzymałe, dodatkowo łatwo je wyszlifować, zaimpregnować i pomalować;
Deski, które zostały odzyskane z palet często różnią się wymiarami, ale większość z nich ma długość ok. 75 cm co pozwala wykonać ładny i zgrabny mebel.
Potrzebne materiały
Do samodzielnego wykonania drewnianej szafki na buty potrzebujesz:
-
wkrętarko-wiertarkę,
-
szlifierkę lub papier ścierny o gradacji 120
-
wyrzynarkę
-
7 desek (75 x 9,5 x 2 cm)
-
6 desek na półki (72 x 9,5 x 2 cm)
-
8 listewek (24 x 4 x 1 cm)
Szafka na buty z palet w wersji zrób to sam
Krok 1
Deski z palet należy pogrupować według długości a następnie dociąć do odpowiednich rozmiarów. Dobrze wyszlifować, aby pod palcem nie były wyczuwalne żadne zadziory a następnie odpylić.
Krok 2
W następnym kroku należy skręcić korpus, czyli boczne ściany szafki. Każdy bok szafki powinien składać się z dwóch desek o wymiarze 75 x 9,5 x 2 cm które należy połączyć ze sobą za pomocą 4 listewek w równych odstępach. W listewkach należy wywiercić 4 otwory dwa na górze i dwa na dole. Przez każdą parę otworów należy przykręcić listewki do deski. Dobrym działaniem jest rozpoczęcie przykręcania listewek na obu końcach desek w celu zachowania równego poziomu.
Krok 3
Między ściankami należy ułożyć krótsze deski o wymiarach 72 x 9,5 x 2 cm, które przeznaczone są na półki. Osadzamy je na wcześniej przykręconych listewkach, a następnie każdą deskę przykręcamy przynajmniej dwoma wkrętami z zewnętrznej strony konstrukcji - zapewni to stabilność.
Krok 4
Górną pokrywę szafki będą tworzyć trzy deski o wymiarach 75 x 9,5 x 2 cm, które dokładnie przykręcamy do krawędzi ścian bocznych.
Jak zabezpieczyć drewno?
Na całość konstrukcji nakładamy VIDARON Lakierobejca Ochronno - Dekoracyjna. Ważne jest, aby przed malowaniem oczyścić i odtłuścić powierzchnię, co zapewni lepszy efekt i równomierne pokrycie. Po wyschnięciu produkt stworzy elastyczną i zarazem trwałą powłokę odporną na ścieranie. Będzie to szczególnie pomocne, jeżeli codziennie wkładasz i wyciągasz buty z szafki. Co więcej Lakierobejca nie tylko chroni, ale również dekoruje i ozdabia drewniane powierzchnie. Dzięki swoim właściwością i konsystencji pozwala zachować naturalny kształt słojów i jednocześnie nadać drewnu pasujący do wnętrza kolor.
Jak samemu zrobić szafkę na buty. Podsumowanie
Szafka na buty to wymarzony projekt dla początkujących stolarzy hobbystów. Prostota wykonania i możliwość użycia materiałów z recyclingu przekonają do podjęcia wysiłku i prac stolarskich nawet tych, którzy dotychczas wątpili w swoje umiejętności. Taka szafka może okazać się nie tylko ładna i praktyczna, ale też trwalsza od mebli ze sklepu, pod warunkiem, że zostanie odpowiednio zabezpieczona.