Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.
Jak zrobić tipi dla dziecka? Sprawdź nasz poradnik krok po kroku!
W tym roku wyjątkowo dużo czasu spędzamy w zaciszu własnego domu. Rozwiązaniem na popołudniową nudę może okazać się namiot tipi. Samodzielnie wykonywana zabawka dla najmłodszych i nieco starszych dzieci może być ciekawym zajęciem także dla rodziców. Oto kilka porad, jak zrobić tipi dla dziecka.
Jak zrobić namiot tipi?
Któż z nas, będąc dzieckiem, nie budował z kolegami i koleżankami „bazy”? Domową wersją tej atrakcji były koce narzucone na krzesła, pod którymi chowaliśmy swoje skarby i nocowaliśmy na posłaniu z poduszek. Dziś nie trzeba robić rewolucji w domu, żeby zapewnić dzieciom odrobinę rozrywki i dobrej zabawy – podpowiemy, na co zwrócić uwagę i jak zrobić namiot tipi. Wystarczy porządny stelaż i kilka metrów ozdobnej tkaniny, żeby w dziecięcym pokoju stanęła zabawka, która będzie jednocześnie ładnym elementem wyposażenia.
Tipi krok po kroku
Od czego zacząć budowę wigwamu dla dzieci? Na początek warto wybrać materiał, który będzie pasował do wnętrza. Słodkie dziecięce wzory z pewnością od razu podbiją serce malucha, jednak tipi nie jest zabawką tylko dla najmłodszych, ponieważ w namiocie równie chętnie rozsiadają się starsze dzieci. Dobrym wyborem może więc okazać się mniej dziecinny materiał, który posłuży dziecku na długie lata. Warto upewnić się, że tkanina nie będzie się nadmiernie gniotła, a najlepiej, jeśli będzie dwustronna. Dzięki temu wigwam zyska estetyczny wygląd niezależnie od tego, czy będzie otwarty, czy zamknięty.
Nie trzeba umiejętności krawieckich, aby przymocować materiał do stelaża. Wystarczy spiąć go w odpowiednich miejscach przy pomocy zwykłego zszywacza biurowego.
Kolejnym krokiem jest wybór dodatków. Niezbędne są tasiemki do związywania otwartych połów namiotu, ale przydadzą się także do związania drewnianego stelażu. Warto wybrać takie, które będą kontrastowały z pokryciem tipi, ale jednocześnie będą pasować do wystroju wnętrza. Elementem dekoracyjnym w namiocie mogą być lampki zawieszone wokół wiązania podtrzymującego stelaż. Odpowiednio zamontowane, będą również oświetleniem wnętrza tipi.
Wigwam dla dzieci – jak zrobić?
Ostatnim krokiem (najważniejszym) jest zbudowanie stelaża. Potrzebnych będzie 6 drewnianych listew o długości około 1,5 m. Możesz użyć wiertarki do zrobienia otworów i przywiązania ich sznurkiem, jednak konstrukcja przetrwa także mocne wiązanie sklejone dodatkowo klejem z pistoletu.
Przed ułożeniem i związaniem konstrukcji należy upewnić się, że drewniane listwy są bezpieczne dla dzieci. Najlepiej przetrzeć je papierem ściernym, który pomoże usunąć wszelkie wystające drzazgi. Dodatkowym zabezpieczeniem będzie pokrycie przyszłego stelaża Lakierobejcą Ochronno-Dekoracyjną marki VIDARON, która pozwoli zachować naturalny rysunek słojów drewna.
Wydawać by się mogło, że użycie Lakierobejcy Ochronno-Dekoracyjnej VIDARON, jest koniecznością jedynie w przypadku drewnianych elementów używanych na zewnątrz, jednak warto ją stosować także do mebli i akcesoriów, które przeznaczone są do użytku domowego. Pokrycie drewnianych płóz produktem VIDARON przedłuży ich trwałość, między innymi dlatego, że tworzy on powłokę odporną na zarysowania, co jest szczególnie ważne przy akcesoriach użytkowanych w pokojach dziecięcych. Dzięki temu namiot może stać się elementem wyposażenia pokoju dziecięcego na wiele lat.
Samodzielne wykonanie namiotu tipi, odpowiednie przygotowanie się do tego zadania oraz wybór właściwych materiałów i dodatków, może stanowić wspaniałą zabawę dla całej rodziny – nie tylko dla dzieci, które będą korzystać z namiotu. Instrukcja dotycząca tego, jak samemu zrobić tipi, jest łatwa i nie wymaga zaawansowanych umiejętności manualnych. Postawienie takiego namiotu od podstaw wymaga jedynie odrobiny wolnego czasu, nie jest kosztowne, a efekty pracy zaskoczą nie tylko najmłodszych użytkowników, ale także gości i samych twórców oryginalnej konstrukcji.