Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.
Kontrasty we wnętrzach – postaw na nasze połączenia
Lubisz mocne kolory, ale obawiasz się, że zastosowanie ich we wnętrzach to przesada? Nic bardziej mylnego – pod warunkiem, że kontrastowe barwy zostaną dobrane właściwie i świadomie. Podpowiadamy, jak łączyć kolory z różnych biegunów, żeby efekt robił wrażenie i nadał wnętrzu charakter.
Z tego artykułu dowiesz się:
jak estetycznie zestawiać kontrastowe kolory ścian,
w jaki sposób łączyć meble i dodatki w różnych stylach,
które kontrasty barw wpisują się w aktualne trendy.
Jak estetycznie zestawiać kontrastowe kolory ścian?
Łączenie kolorów w efektowne pary nie jest tajemną sztuką, zwłaszcza że część kontrastowych połączeń już dawno wpisała się w nasze postrzeganie estetyki. Klasykiem w tym zakresie są kolory ścian w czerni i bieli – to przeciwstawne, ale pasujące do siebie kolory. Dowodem na to, jak dużą popularność zdobywa to połączenie, jest fakt, że mimo początkowych kontrowersji, dziś z powodzeniem sprawdza się także w pokojach dziecięcych. Żeby uniknąć zbyt ostentacyjnego efektu, warto przełamać ten duet dodatkowym akcentem kolorystycznym – obecnie w trendach są żółć oraz różne odcienie zieleni.
Niezawodne jest łączenie kolorów kontrastowych ze względu na odcień, czyli różnych wariacji jednej barwy – błękitu, różu, zieleni, żółci, fioletu itp. Pastele i wyraziste barwy we wnętrzach stworzą estetyczny i bezpieczny kontrast, ale podobnie jak w przypadku czerni i bieli, warto ożywić je dodatkowym, barwnym kontrapunktem spoza palety przyjętych odcieni.
Tworzenie kontrastów ułatwia włączenie do pary odcienia metalicznego. Zarówno srebro, jak i złoto tworzą estetyczny mix z niemal każdym kolorem z wyjątkiem typowych barw naturalnych i kojarzonych z ziemią. Żeby uniknąć kiczu, warto zadbać o to, by metaliczny kolor był tym, który gra we wnętrzu drugie skrzypce.
Meble w różnych stylach: jak je łączyć?
Kontrast we wnętrzach osiągniesz, nie tylko malując ściany. Innym sposobem na osiągnięcie oryginalnego efektu jest łączenie mebli z różnych epok i stylów. Przykładowo, do wnętrz nieco surowych, o skandynawskim charakterze, świetnie pasują przytulne meble wypoczynkowe, odcinające się od wszechobecnego minimalizmu. We wnętrzu na wskroś nowoczesnym estetycznym wyróżnikiem będą meble stylizowane lub z poprzedniej epoki, na przykład krzesła z pleksi i giętego metalu zestawione ze stołem z babcinej jadalni.
Porada
Warto wiedzieć, że niektóre impregnaty zawierają pigmenty, dzięki czemu mogą jednocześnie pełnić funkcję dekoracyjną. Taki jest np. VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy.
Estetyczny kontrast w przypadku mebli można także uzyskać, decydując się na niesztampową renowację, na przykład pomalowanie kredensu w stylu retro farbami w wyrazistych kolorach. Meble i dodatki w ciekawym kształcie i kolorze czy dekoracje ścian w bardzo charakterystycznym stylu to również świetny sposób na stworzenie kontrastu we wnętrzu, którego barw nie chcesz lub nie możesz zmieniać za pomocą farby na ścianę. Zaletą takiego rozwiązania jest szybka zmiana stylu, wymagająca jedynie zmiany dodatków na nowe.
Modne barwy kontrastowe
Każda epoka ma swoje ulubione kontrasty – w latach 60. hitem było łączenie różnych odcieni barw ciepłych i pasteli, w 80. wnętrza (dosłownie i w przenośni) rozświetlały neony, a po roku 2000 trendy zdominowała moda na minimalizm we wszystkich odsłonach, w tym najmodniejszej, skandynawskiej, czerpiącej z kontrastu między bielą, brązem a zielenią. Jakie pasujące do siebie kolory w kontrastowym wydaniu obecnie są w trendach?
-
Kontrasty z butelkową zielenią – intensywne, ciemne odcienie zieleni są niezwykle modne od kilku sezonów. Głębie i charakter tej barwy najpiękniej wydobywa zestawianie jej z pastelowym różem, beżem, jasnymi odcieniami szarości, złotem czy w wydaniu szczególnie awangardowym, bladym turkusem (np. MAGNAT Ceramic C39 naturalny turkus) bądź – dla odważnych – intensywną fuksją.
-
Kontrasty z różowym złotem – pastelowe odcienie różu, w tym wpadające w złociste tony, odświeżają wnętrze i nadają mu przytulność. Taka barwa będzie świetnym kontrapunktem we wnętrzu zdominowanym przez czerń i biel, ale „lubi” także turkus, granat, ciemną zieleń, szarości czy różne odcienie beżu i brązu, jak również, co oczywiste, rozmaite odcienie złota. Poszukujący odrobiny awangardy mogą wypróbować połączenie ciepłego, pastelowego różu (warto sprawdzić odcień MAGNAT Ceramic C33 królewski diament) z limonką.
-
Kontrasty z intensywnym błękitem i granatem – błękity chętnie wybieramy do szafy, ale z mniejszym entuzjazmem używamy ich we wnętrzach, zwłaszcza w wydaniu wyrazistym. Tymczasem kontrastowy miks błękity, bieli i złota to jeden z wnętrzarskich hitów ostatnich lat, dzięki któremu nawet najprościej urządzone wnętrze staje się niebanalne. Obecnie bardzo popularne jest także zestawianie granatów z różnymi odcieniami brązów i beżu, nawiązującymi do naturalnego drewna. Granat i błękit (sprawdź MAGNAT Ceramic C32 błękitny topaz) wyglądają świetnie także w kontraście z gołębią szarością i srebrem, a w akcentach z czerwonym winem, magentą i różnymi odcieniami zieleni.
Swobodnie eksperymentuj w swoim mieszkaniu z polecanymi wyżej połączeniami. Pamiętaj, o dobraniu ciekawych mebli i dodatków, aby osiągnąć niesamowite efekty oraz nadać wnętrzu charakter.