text.skipToContent text.skipToNavigation

Z dniem 18 grudnia 2024 roku sklep zakończył swoją działalność.

Malowanie drzwi – instrukcja krok po kroku

Malowanie drzwi wymaga starannego przygotowania podłoża oraz doboru odpowiednich produktów – inne sprawdzą się w przypadku powierzchni drewnianych, a inne przy okleinie. Zobacz, jakie narzędzia i farby będą Ci potrzebne i jak przeprowadzić renowację krok po kroku.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie narzędzia i akcesoria są potrzebne do odnawiania starych drzwi,

  • jak przygotować podłoże przed malowaniem drzwi wewnętrznych,

  • czym pomalować drzwi w okleinie, a czym drewniane,

  • jak wykonać malowanie drzwi drewnianych i okleinowanych krok po kroku.

Lista narzędzi, akcesoriów i preparatów potrzebnych do odnowienia starych drzwi

Przed rozpoczęciem malowania drzwi wewnętrznych zadbaj o przygotowanie następujących przedmiotów:

  • szlifierka oraz kilka arkuszy papieru ściernego o różnej ziarnistości,

  • taśma malarska,

  • delikatny detergent i rozpuszczalnik,

  • szpachla do drewna (jeśli powierzchnia wymaga naprawy),

  • farba podkładowa lub grunt (nie zawsze są niezbędne),

  • emalia w wybranym kolorze,

  • mały wałek i kuweta malarska,

  • pędzel.

Jak prawidłowo przygotować drzwi do malowania?

Odnawianie starych drzwi należy rozpocząć od odkręcenia wszelkich elementów, które da się zdemontować (np. klamki). Miejsca, których nie chcesz malować, takie jak szybki i listwy wokół nich, zabezpiecz taśmą malarską. Trzeba też dokładnie oczyścić powierzchnię skrzydła i ościeżnicy – umyć je i odtłuścić rozpuszczalnikiem.
 

Następnie należy pozbyć się starych warstw farby za pomocą szlifierki i papieru ściernego, który pomoże dotrzeć do trudno dostępnych miejsc. Jeśli na powierzchni drewna widoczne są głębokie rysy, wgłębienia lub inne ubytki, warto uzupełnić je szpachlą do drewna. Można jeszcze położyć farbę podkładową lub zagruntować podłoże specjalnym preparatem.

Malowanie drzwi drewnianych

Do malowania drzwi pokojowych nadają się różne typy farb – kredowe, olejne, akrylowe. Lite drewno można także bejcować i lakierować. Jeśli decydujesz się na radykalną zmianę koloru, wybierz farbę akrylową dostępną pod nazwą ŚNIEŻKA Supermal® Emalia Akrylowa. Jej zaletą jest świetne krycie, łagodny zapach i łatwa aplikacja.

Emalię nakładaj za pomocą wałka malarskiego, a w trudno dostępnych miejscach pomagaj sobie pędzlem. Pamiętaj, że malowanie drzwi wewnętrznych na biało może wymagać nałożenia nawet 3-4 warstw emalii, szczególnie jeśli kolor wyjściowy był ciemny. Liczbę warstw można często zredukować, stosując dobry grunt do drewna lub farbę podkładową.
 

Uwaga!

W przypadku jasnych kolorów szczególnie widoczne są wszelkie smugi i zacieki, dlatego należy dbać o nakładanie farby równą warstwą. Wałek lub pędzel należy prowadzić wzdłuż linii słojów.


Drzwi z litego drewna można wykończyć także bejcą, która wydobędzie naturalną strukturę materiału. Aby utrwalić rezultat, warto wykonać lakierowanie drzwi drewnianych bezbarwnym preparatem, takim jak VIDARON Lakier Akrylowy.

Co musisz wiedzieć o malowaniu drzwi w okleinie?

Drzwi wykonane z płyty MDF pokrytej laminatem (inaczej nazywanym okleiną) wymagają nieco większego nakładu pracy oraz staranności, lecz również w ich przypadku można uzyskać trwały, estetyczny efekt. Pamiętaj, że okleina PCV jest śliska, dlatego przed przystąpieniem do malowania należy bardzo dokładnie przetrzeć jego powierzchnię papierem ściernym lub gąbką ścierną.
 

Uwaga!

Nie zaleca się szlifowania drzwi w okleinie ani pozbywania się całego laminatu. Chodzi tylko o zmatowienie wierzchniej warstwy.


Na tym etapie należy także podkleić fragmenty laminatu, które z biegiem lat zaczęły odchodzić od powierzchni płyty. Do tego celu wykorzystaj klej kontaktowy do mebli. Przed malowaniem drzwi dobrze jest zastosować farbę podkładową – poprawi przyczepność właściwej emalii i zapewni równomierne krycie kolorem. Do malowania drzwi wewnętrznych okleinowych najlepiej sprawdzi się ŚNIEŻKA Supermal® Emalia Do PCV. Ten produkt typu 2 w 1 łączy w sobie właściwości gruntu i emalii – nie wymaga więc stosowania farby podkładowej.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł