text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Wałki do malowania – wszystko, co powinieneś wiedzieć o ich wyborze

Dobrze dobrany wałek pozwala uniknąć zacieków i smug, a malowanie nim przebiega płynnie i sprawnie. Jaki wałek do farby lateksowej sprawdzi się najlepiej, a jaki wybrać do farby olejnej? Oto przydatne informacje, które ułatwią Ci dobór narzędzia i malowanie ścian wałkiem.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wybrać wałek do malowania ścian,

  • jak dobrać wałek do rodzaju farby,

  • jaka jest zależność między długością runa a fakturą powierzchni,

  • jaka jest zależność między oznaczeniem kolorystycznym wałka do malowania ścian a farbą,

  • kiedy przydadzą się specjalne rodzaje wałków do malowania,

  • jak malować wałkiem.

Jak wybrać wałek do malowania ścian?

Wybierając wałek do malowania ścian, po pierwsze zwróć uwagę na rodzaj wybranej farby, po drugie – na wielkość i fakturę malowanej powierzchni. Szerokie wałki nadają się do dużych powierzchni. Wąskie wałki lepiej sprawdzą się do malowania kątów, trudno dostępnych zakamarków i niewielkich płaszczyzn. Właściwie dobrany wałek:
 

  • płynnie przesuwa się po malowanej powierzchni,

  • sprawia, że farba nie pryska i nie skapuje,

  • pozwala uniknąć smug,

  • równomiernie pokrywa malowaną powierzchnię,

  • zapewnia optymalne rozprowadzenie i oddaje jak najwięcej farby na malowaną powierzchnię,

  • jest wygodny w użyciu, „trzyma się” dłoni.

Jak dobrać wałek do rodzaju farby?

Przyjmuje się, że do farb wodorozcieńczalnych (emulsyjnych, akrylowych, lateksowych) należy wybierać wałki z runem syntetycznym lub naturalnym. Do farb rozpuszczalnikowych z reguły lepiej sprawdzają się wałki z włosiem syntetycznym, mniej z naturalnym, choć zawsze trzeba sprawdzić do jakiej farby jest przeznaczony dany produkt na opisie od producenta. Natomiast do farb olejnych – wałki gąbczaste.

Uwaga!

Poniższy podział jest schematyczny i najlepiej sprawdzić na opakowaniu danej farby, jaki rodzaj wałka oraz jaką długość runa zaleca producent.

  • Jaki wałek do farby lateksowej? Farby lateksowe są chętnie wybierane do malowania ścian, ponieważ dobrze kryją, są paroprzepuszczalne i można z nich łatwo zmywać zabrudzenia. Wałek do farby lateksowej powinien mieć poszycie z tworzywa syntetycznego: poliestru, poliakrylu lub poliamidu. Możesz wybrać np. wałek sznurkowy lub wałek z mikrofibry. Gładka i równa ściana, to gwarancja na dokładne krycie nawet przy użyciu wałka o krótkim włosiu. Powierzchnia gładka, ale nierówna, na której malujemy wałkiem o niskim włosiu pozostawi smugi poprzez niedomalowane miejsca i będzie widoczny efekt „skórki z pomarańczy”, dlatego w tym przypadku lepsze będzie zastosowanie wałka o wyższym włosiu. Zobacz np. wałek malarski MAGNAT.
     

  • Jaki wałek do farby akrylowej? Farby akrylowe również są wodorozcieńczalne, więc do ich rozprowadzania możesz użyć tych samych narzędzi, co w przypadku malowania farbami lateksowymi. Runo powinno być wykonane z włókien sztucznych i dostosowane do struktury malowanej powierzchni.
     

  • Jaki wałek do farby ceramicznej? Tego rodzaju środki malarskie zyskały ogromną popularność w ostatnich latach – tworzą na ścianach powłokę odporną na plamy, którą można bez obaw zmywać z zabrudzeń. Do malowania farbą ceramiczną nadają się wałki materiałowe, np. z poliestru lub mikrofibry, o sprężystej strukturze. Najlepiej, gdy narzędzie ma fazowe boki, co zapobiega nawarstwianiu się farby i tworzeniu pasów na ścianie.
     

  • Jaki wałek do malowania ścian farbą olejną? Tym rodzajem farby rozpuszczalnikowej pokrywa się zwykle lamperię – sięgnij po narzędzie, które pozostawia idealnie gładką powierzchnię, czyli wałki gąbkowe, piankowe i flokowane (z drobnymi porami).
     

  • Jaki wałek do farby na bazie rozpuszczalnika? Środki na bazie rozpuszczalnika to m.in. farby chlorokauczukowe, alkidowe czy nitrocelulozowe. Zwykle maluje się nimi elementy drewniane i metalowe, takie jak balustrady, ogrodzenia, grzejniki. Możesz użyć do nich wałków z krótkim włosiem naturalnym, np. z weluru lub moheru lub poliamidu.
     

Długość runa a faktura malowanej powierzchni

 

Wałki do malowania różnią się nie tylko rodzajem materiału, ale i długością runa. Jaki wałek do malowania ścian wybrać? Ostateczna decyzja powinna zależeć też od struktury malowanej powierzchni:

 
  • do gładkich ścian wybieraj wałki o krótkim włosiu (do 10 mm). To najczęściej wałki welurowe i z mikrofibry, które nie pozostawiają śladów strukturalnych;

  • do lekko porowatego tynku i drewna nadają się wałki o średniej długości włosia (10-15 mm). Zwykle są to wałki sznurkowe;

  • do chropowatych powierzchni, takich jak elewacje, cegła czy beton najlepsze będą wałki o długim włosiu do 25 mm. Najczęściej są to wałki futrzane.

Pamiętaj!

Przy malowaniu ścian wałkiem zwykle sprawdza się zasada – im bardziej nierówna i chropowata powierzchnia, tym dłuższe włosie powinno mieć narzędzie.

Oznaczenie kolorystyczne wałka do malowania ścian a rodzaj farby

Niektórzy producenci narzędzi malarskich stosują system kolorów, co ułatwia decyzję, jaki wałek do malowania ścian wybrać do danej farby i struktury powierzchni. Najczęściej zaznacza się rączki, etykiety albo samo runo. Pamiętaj, że nie wszyscy producenci mogą się do tego stosować, dlatego warto zwrócić uwagę na etykietę i upewnić się czy wybierany produkt to ten właściwy.

Czerwone wałki malarskie zwykle są przeznaczone do nakładania żywic poliestrowych i epoksydowych oraz lakierów podłogowych. Charakteryzują się odpornością na działanie agresywnych rozpuszczalników. Z kolei wałki o niebieskich oznaczeniach wykorzystuje się do malowania farbami wodorozcieńczalnymi, czyli większością farb ściennych i fasadowych.

Żółte wałki malarskie to często narzędzia uniwersalne – możesz nimi malować zarówno lakierami i farbami rozpuszczalnikowymi, jak i wodorozcieńczalnymi. Nadają się do farb lateksowych, emulsyjnych, akrylowych i olejnych. Natomiast wałki z zielonymi oznaczeniami stosuje się do pokrywania powierzchni rzadkimi lakierami i farbami do ochrony drewna. Oczywiście oznaczenia są umowne – przed zastosowaniem wałka zawsze przeczytaj zalecenia producenta.

Kiedy przydadzą się specjalne rodzaje wałków do malowania?

Oprócz podstawowych rodzajów wałków do malowania ścian podczas remontu mogą przydać się też specjalne warianty narzędzi, takie jak:
 

  • wałki do odcięć, zwane też wałkami patentowymi – są wyposażone w specjalne dźwignie, które pozwalają na tworzenie na ścianach precyzyjnych pasów i odcięć. Przydają się do malowania lamperii, zestawiania dwóch kolorów, nanoszeniu farby na styku ściany i sufitu lub ściany i podłogi;
     

  • wałki z teleskopową rękojeścią – pozwalają na dosięganie wysokich partii ścian bez używania drabiny;
     

  • wałki do malowania narożników – mają okrągłe główki, żeby ułatwiać malowanie kątów, narożników, załomów i detali;
     

  • wałki do elewacji i fasad – zwykle mają dłuższe runo, które pozwala równomiernie pokryć farbą chropowate tynki;
     

  • wałki z rynienką / okapnikiem – mają korytko, do którego może skapywać farba, dzięki czemu ograniczają powstawanie zabrudzeń i pozwalają na efektywne wykorzystanie farby. Przydają się zwłaszcza do malowania sufitów;
     

  • wałki ze zbiornikiem na farbę – przydają się podczas malowania dużych powierzchni. Są wyposażone w pojemnik i pompkę do dozowania farby. Dzięki temu nie musisz przerywać pracy, by co chwilę sięgać wałkiem do kuwety malarskiej;
     

  • wałki dekoracyjne – ich różne faktury pozwalają uzyskać ciekawe wzory i efekty na ścianach.

Jak malować wałkiem?

Sposób malowania ścian wałkiem zależy w dużej mierze od rodzaju stosowanej farby, ale zwykle proces przebiega podobnie. Malując, należy kierować się kilkoma zasadami. Do malowania kątów i trudno dostępnych miejsc, np. przy kontaktach, użyj specjalnego wałka do narożników, miniwałka lub pędzla. Warto to zrobić, zanim zacznie się malować dużym wałkiem całą powierzchnię ściany. Wałek zanurza się w farbie tylko na długość runa.

Nadmiar farby należy odcisnąć na kratce lub kuwecie malarskiej, by na malowanej powierzchni nie powstawały zacieki. Zaleca się malowanie pasów w pionie – płynnym i gładkim ruchem. Możesz zastosować metodę „mokro na mokro” – kolejne pasy powinny na siebie nachodzić.
 

Porada eksperta

Jeśli czeka Cię malowanie mieszkania, wyposaż się od razu w kilka wałków do malowania ścian dopasowanych do rodzaju farby. Rozsądnie jest przeznaczyć jeden z nich tylko do koloru białego, aby nie pobrudzić sufitu lub ściany resztkami barwnej farby. Zaleca się też użycie osobnych wałków do kontrastujących kolorów. Z pewnością przyda się szerszy wałek do malowania większych powierzchni i węższy do malowania detali. Podczas zakupów nie zapomnij o kuwetach i kratkach malarskich!

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł