text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o tynku strukturalnym

Tynk strukturalny ma wiele zalet – zdobi powierzchnię ściany i wpływa na wysoką trwałość wykończenia. Tynki strukturalne można stosować na elewacjach budynków, ale także w środku pomieszczeń. Poznaj ich najważniejsze rodzaje oraz zamiennik w postaci nowoczesnych farb strukturalnych.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • co to jest tynk strukturalny,

  • jakie są wzory tynków strukturalnych na elewacje domu,

  • czym są farby strukturalne,

  • jakie są wzory tynków i farb strukturalnych do wnętrz.

Co to jest tynk strukturalny?

Tynk strukturalny to masa do tynkowania wzbogacona naturalnymi lub barwionymi kruszywami i pigmentami. Po nałożeniu wyprawy uzyskasz na ścianach zewnętrznych lub wewnętrznych domu efekt dekoracyjny upodobniający ich powierzchnię na przykład do granitu, piaskowca czy betonu. Wzory w tynku strukturalnym odciska się lub żłobi w świeżo naniesionej masie za pomocą odpowiedniego narzędzia – packi, pędzla lub wałka strukturalnego.

Jakie są wzory tynków strukturalnym na elewacje domu?

Obecnie najpopularniejszym materiałem wykończeniowym na elewację domu jest tynk cienkowarstwowy. Jednym z jego rodzajów jest tynk strukturalny, który nie tylko zdobi powierzchnię domu, ale jest też bardzo odporny na ścieranie, dlatego często stosuje się go na cokołach budynku i ościeżach drzwi lub okien.
 

Do najpopularniejszych wzorów tynku strukturalnego na zewnątrz domu należą:
 

  • tynk baranek – wyróżnia się fakturą przypominającą runo baranka. Tworzą go niewielkie grudki kruszywa zatopione w masie tynkarskiej. Nakłada się go pacą kolistymi ruchami. Wyróżnia się wytrzymałością, dlatego jego zastosowanie to najbardziej popularne rozwiązanie na elewacje budynków;
     

  • tynk kornik – ma mniej chropowatą strukturę. Na ścianie tworzy specyficzne rowki, przywodzące na myśl powierzchnię drążoną przez korniki. Zwykle nakładany jest pionowymi ruchami, choć można go zacierać też koliście lub poziomo.

Zamiennik tynków – czym są farby strukturalne?

Większość tynków strukturalnych można stosować też wewnątrz budynku. To popularne rozwiązanie stosowane np. w dużych holach czy przedpokojach. Tynk może podkreślać walory architektoniczne, takie jak wnęki i wykusze, urozmaicając wygląd pomieszczenia. Innym rozwiązaniem niż nakładanie tynku strukturalnego jest pomalowanie ścian w domu farbą strukturalną. Jej warstwa zamaskuje niewielkie nierówności powierzchni i może całkiem odmienić charakter wnętrza.

Czy wiesz, że..

Nowoczesne masy i farby do ścian strukturalnych możesz nakładać na niemal każde podłoże: beton, gips i drewno. Większość producentów zaleca uprzednie przygotowanie podłoża i pokrycia go odpowiednim środkiem, np. akrylowym gruntem.

Farby, masy i tynki strukturalne – wzory do wnętrz

Masy i farby strukturalne to szeroka grupa produktów. Utworzone przez nie powłoki mogą naśladować między innymi:
 

  • beton – przy odpowiedniej aplikacji odtworzysz charakterystyczną, surową powierzchnię o formie gładkiej lub z ubytkami. Rozwiązanie świetnie sprawdzi się w nowoczesnych wnętrzach, gdzie dominują szklane, metalowe lub drewniane elementy wyposażenia. Zobacz: tynk mineralny Beton Dekoratorium;

  • metal – zyskujesz efekt dekoracyjny z metalicznymi cząsteczkami, które mogą odbijać światło;
     

  • stiuk – tworzona powierzchnia przypomina wenecki stiuk, marmur lub masę perłową. Dzięki dodatkom z miki, łuski szklanej albo brokatu może mieć połyskujące wykończenie;
     

  • kamień naturalny – często stosowane są na przykład farby strukturalne piasek pustyni tworzące powierzchnię imitującą piaskowiec, a także tynki mineralne odwzorowujące trawertyn,
     

  • zamsz, aksamit – masy tworzą opalizujące powłoki, imitując „pluszową” powierzchnię. W zależności od metody aplikacji uzyskujesz specyficzne przebarwienia na wybranym kolorze, zmieniające się pod wpływem kąta padania światła.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł