text.skipToContent text.skipToNavigation

Kupuj w sklepie producenta i skorzystaj z Darmowej Dostawy już od 99zł!

Zadbaj o swoją balustradę na balkonie

Służy ozdobie i ochronie, ale żeby spełniała dobrze obie funkcje, balustradzie balkonowej od czasu do czasu przyda się renowacja. Malowanie balustrady pozwala uchronić ją przed zgubnymi skutkami ekspozycji na wilgoć, brud i promieniowanie UV. Podpowiadamy, jak odnowić balustradę balkonową we własnym zakresie.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakich materiałów potrzebujesz do renowacji balustrady balkonowej,

  • jak odnowić balustradę drewnianą,

  • jak odnowić balustradę metalową.

Renowacja metalowej balustrady na balkonie: co przygotować?


Podkład antykorozyjny: metalowa balustrada jest wystawiona na działanie rozmaitych czynników atmosferycznych, od wahania temperatur, przez wilgoć, po promieniowanie UV. Wszystko to osłabia powłokę, która w rezultacie staje się podatna na korozję. Podkład antykorozyjny nałożony przed farbą pozwala chronić metalową balustradę przed rdzą.


Farba nawierzchniowa: szybkoschnąca farba do metalu nadaje mu pożądany kolor, a jeśli występuje w wersji połączonej z podkładem antykorozyjnym, chroni także przed rdzą. 


Gruntoemalia – dla szukających jednego dobrego produktu łączącego wszystkie cechy, idealnie nada się gruntoemalia - to grunt, farba podkładowa i nawierzchniowa w jednym. Zabezpiecza powierzchnie metalowe przed korozją, zapewnia doskonałą przyczepność oraz podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne i UV. Idealnie nadaje się do wykonywania zarówno nowych wymalowań jak i renowacji starych powłok malarskich.
 

Porada

Wszystkie prace nad renowacją balustrady balkonowej wykonuj, uwzględniając warunki pogodowe. Temperatura powinna się mieścić w zakresie od 10 do 25 stopni Celsjusza, niewskazana jest także wysoka wilgotność powietrza, która może zaburzyć proces schnięcia farby

Renowacja drewnianej balustrady na balkonie: co przygotować?


Lakierobejca: równocześnie zabezpiecza drewno przed działaniem warunków atmosferycznych i nadaje mu kolor z zachowaniem widoczności słojów. Dobrym wyborem będzie VIDARON Lakierobejca Ochronno-Dekoracyjna z dodatkiem Teflon® surface protector  zwiększającą jej trwałość.


Impregnat powłokotwórczy: wzmacnia, ozdabia i chroni drewno, także przed powstawaniem pleśni i grzybów. Zastosowany razem z Impregnatem Ochronnym do Drewna Gruntującym zapewnia drewnu ochronę przy zachowaniu naturalnej barwy, nawet na 6 lat. W tym wypadku polecanym produktem jest VIDARON Impregnat Ochronno-Dekoracyjny Powłokotwórczy, dostępny w aż 14 różnych kolorach.
 

Jak odnowić balustradę drewnianą?

Drewniana balustrada jest pięknym zwieńczeniem balkonu, ale naturalne właściwości drewna również trzeba wzmacniać, by było odporne na wilgoć, promieniowanie UV czy działanie pleśni.
 

  1. Zacznij od oczyszczenia powierzchni balustrady. Jeśli nie ma ubytków ani oderwanych powłok farby, możesz ograniczyć się do zmatowienia jej papierem ściernym lub metalową szczotką. W sytuacji, gdy pomalowana jest emalią, użyj mocniejszych narzędzi, ewentualnie zmiękczającego preparatu chemicznego, dzięki któremu farba odejdzie znacznie łatwiej.
     

  2. Wygładź balustradę papierem ściernym i uzupełnij ewentualne ubytki Szpachlą Do Drewna VIDARON. Jeśli użyjesz szpachli, przed malowaniem musisz zagruntować drewno.
     

  3. Na tak przygotowaną balustradę nałóż wybrany preparat koloryzujący – farbę zewnętrzną, lakierobejcę lub impregnat powłokotwórczy, kierując się zaleceniami producenta dotyczącymi liczby powłok i okresu, który musi upłynąć między nakładaniem kolejnych warstw.

Odnawianie balustrady metalowej

Metal to nowoczesny i trwały materiał, dający różne możliwości aranżacji. Większość balustrad powstaje ze stali, zwykłej lub ocynkowanej, ale alternatywą są także balustrady ze stali nierdzewnej, która wymaga zupełnie innej pielęgnacji i z założenia nie powinna być malowana.

 
  1. Metalową balustradę oczyść z powłok starej farby i rdzy, używając stosownych narzędzi. Jeśli powłoka jest nienaruszona, a rdza nie wdała się w strukturę metalu, wystarczy zmatowić powierzchnię farby, co wystarczająco przygotuje ją do dalszej renowacji. Gdy zniszczona farba zajmuje sporą powierzchnię, pokryj ją preparatem do usuwania starych powłok malarskich, który już po kilkudziesięciu minutach pozwoli łatwo oderwać je od balustrady.
     

  2. Oczyszczoną powierzchnię wykończ papierem ściernym, odpyl i zagruntuj, gdy konieczne było dokładne usuwanie rdzy.
     

  3. Nanieś na balustradę podkład antykorozyjny lub użyj farby o takich właściwościach, żeby odnowić powierzchnię metalu. Stosuj się do zaleceń producenta w kwestii ilości powłok i czasu schnięcia. Najwygodniejszym narzędziem do malowania będzie pędzel.

Oficjalny sklep producenta marek:

Metody dostawy

Przy zamówieniu powyżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 0 zł


Przy zamówieniu poniżej 99 zł:

  •  

    Kurier 48h koszt dostawy 12,99 zł

  •  

    Poczta Polska (list polecony) tylko testery, koszt dostawy 6,49 zł